Facebook Google+ Twitter

Wyprawka szkolna droższa niż przed rokiem

Już za niecały tydzień uczniowie usłyszą pierwszy dzwonek. To ostatnie dni, aby skompletować szkolną wyprawkę. Czy ceny artykułów szkolnych zmieniły w porównaniu z ubiegłym rokiem? Tak, w wiekszości przypadków są wyższe.

Ołówki / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pencilbox.jpgUrząd Statystyczny w Warszawie przedstawił dane dotyczące cen artykułów szkolnych w porównaniu z danymi z ubiegłego roku. Zaprezentowane wyniki dotyczą zarówno Warszawy jak i całego Mazowsza.

Ważną częścią wyprawki szkolnej są podręczniki. W porównaniu z cenami sprzed roku wśród podręczników najbardziej podrożały książki do matematyki na poziomie gimnazjalnym. W Warszawie jest to wzrost o 32,7 proc., a na Mazowszu o 11,3 proc. Na zakupie podręczników w porównaniu z ubiegły rokiem najmniej na Mazowszu stracą ci, którzy będą kupowali komplet do nauki matematyki do szkoły podstawowej. W tym przypadku ceny wzrosły tylko o 3 proc.

Zauważalna jest duża rozpiętość cenowa pomiędzy Warszawą, a Mazowszem. Wśród wybranych kompletów podręczników żadne nie okazały się tańsze niż rok temu. Pocieszającym może okazać się fakt, że spadły ceny zeszytów 96 kartkowych- w stolicy o 3,9 proc. a na Mazowszu o 1,6 proc.

Jeśli ktoś myślał, że w tym roku zaoszczędzi na innych artykułach to niestety się myli. Wśród artykułów piśmiennych mniej o 2,4 proc. będziemy musieli zapłacić jedynie za ołówki zwykłe w drewnianej oprawie. Największy wzrost w Warszawie zanotowały kredki. W porównaniu z zeszłym rokiem są droższe nawet o 79 proc. Również więcej musimy zapłacić za flamastry, długopisy żelowe i akwarele szkolne.

W tym roku zarówno w stolicy jak i na Mazowszu wzrosły ceny plecaków i tenisówek. Niestety nie są to optymistyczne wiadomości dla rodziców. Jak wynika z zaprezentowanych danych bęą musieli przeznaczyć więcej środków na niezbędne wyposażenie swej pociechy do szkoły niż rok temu.

Więcej informacji na temat kompletowania wyprawki szkolnej przeczytasz w materiale.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Katarzyna ma zupełną rację...
Warto wspomnieć też o kwestii troszkę zatajanej. Nauczyciele często dostają od wydawnictwa propozycje książek do danego przedmiotu, a kiedy wybiorą "najkorzystniejszą" nagradzani są od wydawnictwa bonusem ...
Nie chcę uogólniać, ale niestety takie sytuacje także mają miejsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie o to chodzi, żeby było jak najwięcej zmian programowych i nowych wydań podręczników. Wydawnictwa nie mają interesu w tym, żeby uczniowie odkupywali podręczniki od starszych kolegów. Jeśli co jakiś czas szkoła wymaga od ucznia nabycia nowych książek, to interes się kręci.

Arkadiuszu, jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Niestety...

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie rozumiem tego! Co rok, dwa lata zmiana książek, wznowienia... Czy układ okresowy pierwiastków zmienia się co dwa lata, czy położenie, bądź liczba kontynentów ulega zmianom? Czy nie można wydać jakiegoś uzupełnienia, książeczki z ewentualnymi uwzględnionymi zmianami np. z fizyki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co roku to samo. Coraz drożej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.