Facebook Google+ Twitter

Wypuszczą skazanych bo w więzieniach jest tłok

Już niebawem na wolność może wyjść 3 tysiące skazanych. I to nie wcale z powodu końca odbywania kary, tylko przepełnienia w więzieniach.

Czy wypuszczanie więźniów rozwiąże problem przepełnienia cel? / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:POL_Chelm_Pirson_%282%29.JPG&filetimestamp=20080426222313 Przepisy z 2009 roku gwarantują więźniom nie mniej niż trzy metry kwadratowe przestrzeni. Jak się okazuje w Polsce przeciętnie jest to jednak mniej. Zdecydowano się więc na uruchomienie procedur, które pozwolą rozluźnić tłok w zakładach karnych.

W więziennych celach obecnie przebywa 85 488 osób. Z komunikatu Służby Więziennej wynika, że jest to o 2,6 proc. za dużo.

Trwa przeglądanie akt spraw, w których jest szansa na odroczenie kary tym, którzy za kratki mieli się dopiero stawić. Na przerwę w odbywaniu kary mogą również liczyć osadzeni, jeśli mieli wyrok do trzech lat wiezienia lub jej warunkowe zawieszenie. W takim przypadku jest to możliwe po po odbyciu połowy kary i wypełnieniu innych warunków.

Zdaniem prof. Leszka Kubickiego to nic innego jak "cicha amnestia". W sytuacji gdy liczba osadzonych będzie nadal rosła grożą nam pozwy o łamanie norm, i skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Źródło: rp.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.