Facebook Google+ Twitter

Wyraź jesienno-zimową depresję - proponuje grupa "Twożywo"

Krótkie dni, zimny wiatr i deszcz niekoniecznie muszą być tylko przyczyną depresji. Dla artystów z grupy Twożywo okazały się one twórczą inspiracją. W ich nowym projekcie jesienno-zimową rzeczywistość skomentować może każdy internauta.

– To nie nasza wina, że żyjemy w takiej sferze klimatycznej. To grzech klimatyczny naszych przodków, którzy wybrali to miejsce – piszą na swojej stronie internetowej Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek. Jeśli jednak odrzucasz opcję wyjazdu do ciepłych krajów, a spędzanie kolejnych wieczorów pod kocykiem, z gorąca herbatą i kotem na kolanach wydaje ci się stratą czasu i energii twórczej, najnowszy internetowy projekt artystów z Twożywa pt. "Zaciemnienie 6/7" jest właśnie dla ciebie.

Od święta śmierci do święta miłości

Wszystko zaczęło się w najsmutniejszy (w wymiarze narodowym) dzień roku - Święto Zmarłych, wtedy pojawiła się na stronie Twożywa pierwsza plansza. Czas to symboliczny i niejako wymuszający przygnębienie. Idealny moment, aby zainicjować cykl ponurych obrazów. Założenie projektu jest proste - każdego dnia artyści publikują nową planszę wspomaganą datą i krótką notą historyczną (czyli tzw. "tego dnia wydarzyło się..."). I tak przez ponad trzy miesiące aż do święta miłości - popularnych Walentynek, będących cezurą końcową przedsięwzięcia.

Akcja...

Każdy z prezentowanych obrazków to kulturowy bądź społeczny komentarz tego, co nasuwa wyobraźni autora szara rzeczywistość jesiennego dnia. Komentarz ponury, aluzyjny i nierzadko dość hermetyczny. Treści są zróżnicowane. Czy jest to ciemna aleja wśród drzew obsadzonych krukami, czy zaciekająca łzami plansza z nogami skulonej kobiety, czy rysunek nagiej i ponętnej Azjatki, mówiącej: "chodź, pokażę ci, jak ptaki zdychają", wszystkie łączy jedna cecha - niejednoznaczność i interpretacyjna otwartość.

...i reakcja

Ale o to właśnie chodzi. Brak dosłowności danego obrazka tylko napędza główne założenie projektu, czyli wspomniane współuczestnictwo internautów. Każdy, kto posiada choć odrobinę woli twórczej, zna podstawy edytora graficznego i wejdzie na stronę Twożywa, może stać się współautorem danego dnia. Wystarczy wkleić własną pracę - czy to zdjęcie, czy spreparowany w programie Paint prosty kolaż - aby twoje dziełko zaistniało obok pracy uznanych grafików. Należy mieć na uwadze tylko jedno - własność autorską zamieszczanego materiału. Sens znajdzie się sam. Twożywo jest otwarte na wszelkie formy dialogu. Tak więc komentujcie, parodiujcie, poprawiajcie, twórzcie nowe konteksty. Walczcie z przytłaczającą melancholią ostatnich dni roku.


Strona internetowa projektu "Zaciemnienie 6/7" znajduje się pod adresem http://www.twozywo.net/zaciemnienie/ .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Widzę, że wczorajsze uwagi dziś są już nieaktualne, bo tekst zaczyna się od tego, od czego powinien się zacząć

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.