Facebook Google+ Twitter

Wyraź jesienno-zimową depresję - proponuje grupa "Twożywo"

Krótkie dni, zimny wiatr i deszcz niekoniecznie muszą być tylko przyczyną depresji. Dla artystów z grupy Twożywo okazały się one twórczą inspiracją. W ich nowym projekcie jesienno-zimową rzeczywistość skomentować może każdy internauta.

– To nie nasza wina, że żyjemy w takiej sferze klimatycznej. To grzech klimatyczny naszych przodków, którzy wybrali to miejsce – piszą na swojej stronie internetowej Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek. Jeśli jednak odrzucasz opcję wyjazdu do ciepłych krajów, a spędzanie kolejnych wieczorów pod kocykiem, z gorąca herbatą i kotem na kolanach wydaje ci się stratą czasu i energii twórczej, najnowszy internetowy projekt artystów z Twożywa pt. "Zaciemnienie 6/7" jest właśnie dla ciebie.

Od święta śmierci do święta miłości

Wszystko zaczęło się w najsmutniejszy (w wymiarze narodowym) dzień roku - Święto Zmarłych, wtedy pojawiła się na stronie Twożywa pierwsza plansza. Czas to symboliczny i niejako wymuszający przygnębienie. Idealny moment, aby zainicjować cykl ponurych obrazów. Założenie projektu jest proste - każdego dnia artyści publikują nową planszę wspomaganą datą i krótką notą historyczną (czyli tzw. "tego dnia wydarzyło się..."). I tak przez ponad trzy miesiące aż do święta miłości - popularnych Walentynek, będących cezurą końcową przedsięwzięcia.

Akcja...

Każdy z prezentowanych obrazków to kulturowy bądź społeczny komentarz tego, co nasuwa wyobraźni autora szara rzeczywistość jesiennego dnia. Komentarz ponury, aluzyjny i nierzadko dość hermetyczny. Treści są zróżnicowane. Czy jest to ciemna aleja wśród drzew obsadzonych krukami, czy zaciekająca łzami plansza z nogami skulonej kobiety, czy rysunek nagiej i ponętnej Azjatki, mówiącej: "chodź, pokażę ci, jak ptaki zdychają", wszystkie łączy jedna cecha - niejednoznaczność i interpretacyjna otwartość.

...i reakcja

Ale o to właśnie chodzi. Brak dosłowności danego obrazka tylko napędza główne założenie projektu, czyli wspomniane współuczestnictwo internautów. Każdy, kto posiada choć odrobinę woli twórczej, zna podstawy edytora graficznego i wejdzie na stronę Twożywa, może stać się współautorem danego dnia. Wystarczy wkleić własną pracę - czy to zdjęcie, czy spreparowany w programie Paint prosty kolaż - aby twoje dziełko zaistniało obok pracy uznanych grafików. Należy mieć na uwadze tylko jedno - własność autorską zamieszczanego materiału. Sens znajdzie się sam. Twożywo jest otwarte na wszelkie formy dialogu. Tak więc komentujcie, parodiujcie, poprawiajcie, twórzcie nowe konteksty. Walczcie z przytłaczającą melancholią ostatnich dni roku.


Strona internetowa projektu "Zaciemnienie 6/7" znajduje się pod adresem http://www.twozywo.net/zaciemnienie/ .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Widzę, że wczorajsze uwagi dziś są już nieaktualne, bo tekst zaczyna się od tego, od czego powinien się zacząć

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.