Facebook Google+ Twitter

Wyrocznia w teczkach

Wygląda na to, że archiwa IPN i pozostałe po PRL-u teczki, stały się największym wyznacznikiem prawdy, sprawiedliwości i cnót

Arcybiskup Wielgus. Fot. PAP/Andrzej WiktorOsoba publiczna, zamierzająca piastować jedno z najważniejszych stanowisk w polskim Kościele, okazuje się mieć przeszłość, w której widnieją powiązania z PRL-owskimi służbami wywiadowczymi. Moim zdaniem nie jest już w tym momencie aż tak bardzo istotne, jak do tej współpracy doszło, jak ona przebiegała i jak długo trwała. Według mnie schodzi to na drugi plan. Wszystkiego i tak z czasem się dowiemy. Wiemy że, władze komunistyczne dopuszczały się różnych zabiegów, mających na celu kompromitowanie opozycji i środowiska katolickiego. Zmuszano do współpracy, tworzono teczki, by mieć karty przetargowe pozwalające skazywać na śmierć cywilną ludzi opozycji i kościoła. Te zabiegi miały miejsce, bo zawsze totalitaryzmy starają się wszelkimi sposobami utrzymać władzę i kontrolować społeczeństwo.

Zaprzeczanie prawdzie

Bardziej bulwersujące niż sam fakt figurowania abp. Wielgusa jako TW jest jego postawa i zachowanie w trakcie całego szumu medialnego. Prymas Glemp w dzisiejszym wystąpieniu potępił media za "zaszczucie" arcybiskupa, za wywieranie presji, która zmusiła go do takiego, a nie innego zachowania. To dla mnie niepojęte. Czy to prasa kazała arcybiskupowi zaprzeczać współpracy? Przecież kilka dni temu wyrzekał się aby miał jakiekolwiek związki ze służbami komunistycznymi. Na co liczył? Na to, że sprawa ucichnie, że ktoś się za nim wstawi?

Chyba nie, bardziej chyba liczył, że sprawa zamknie się - wszyscy potraktują ją jak plotkę i nikt dokumentami przed opinią publiczna wymachiwać nie będzie. Mylił się.

Dalsze postępowanie duchownego też pozostawia wiele do życzenia. Czemu od razu po ujawnieniu prawdziwych teczek, abp. Wielgus nie zrezygnował z przyjęcia tytułu metropolity warszawskiego? Czemu dopiero dziś, zapewne po naciskach Watykanu, zrezygnował? Jeśli rzeczywiście to Stolica Apostolska spowodowała tę rezygnację to różnica w podejściu do sprawy miedzy Watykanem, a Polską jest szalenie duża. A to jest sytuacja precedensowa. Polska musiała się podporządkować Watykanowi.

Topniejąca wiarygodność

Polski kościół katolicki jest ranny i tak naprawdę znajduje się w sytuacji z której nie potrafi wyjść, a winę stara się porozdzielać dookoła. Skoro prymas stwierdza, że księża to tylko ludzie i mają prawo do błędu (z czym się zgadzam), to czemu bronią się jako księża, a nie jak zwykli ludzie? Czemu jak ksiądz powie, że jego teczka jest sfałszowana, to ma się mu wierzyć bardziej niż normalnemu zjadaczowi chleba? Czemu bronią się słowami biblii i przykazaniami Jezusa? Jeśli popełnili błąd powinni ponieść tego konsekwencję. Wypada by Kościół przestał przypisywać błędy naturze ludzkiej księży, a ich sukcesy religijności, bo już dziś pozycja Kościoła upada i traci na znaczeniu i zamiast słuchania słów mądrych i nieraz słusznych, szukamy zastępczych źródeł prawdy. Kościół sam sobie wyrządził wielką krzywdę, obalił mit nietykalności i nieomylności, podkopał wiarę i szacunek dla instytucji, przestał być wyznacznikiem prawdy i moralności. A skoro będziemy czuli, ze prawdy nie znajdziemy w kościele pójdziemy do IPNu.

Sprawiedliwość teczek

Skazywanie społeczeństwa na "sprawiedliwość teczek" jest porażką nas wszystkich. Teraz każdy człowiek pokolenia PRL-u będzie żył w strachu, że gdzieś tam jest jego teczka. Nawet jeżeli nie był agentem, to może stworzono teczkę tak na wszelki wypadek. Prawdomówność każdego będzie lustrowana. Można było tego uniknąć rozprawiając się z przeszłością, ale w naszym kraju nikt kto był u władzy się na to nie zdecydował, gdyż teczki to przerażająca broń. Ani lewa ani prawa strona nie ruszy IPN ani śpiących tam demonów, nikt nie będzie chciał zakładać na swoją szyje pętli. I tu znów straci naród i nawet następne pokolenia nie będą spać spokojnie, bo przecież skoro był dziadek z Wermachtu to może być tata z PZPRu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.