Facebook Google+ Twitter

Wyrok: TK zakwestionował nowelizację ustawy o ruchu drogowym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-14 18:23

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował nowelizację ustawy u o ruchu drogowym która miała obowiązywać od maja 2010 roku. Ustawa miała wprowadzić zamiast mandatów kary pieniężne nakładane w trybie administracyjnym i punkty karne.

Trybunał tym samym podtrzymał część wniosku prezydenta o niezgodności niektórych zapisów ustawy z konstytucją RP.

Sędzia Ewa Łętowska uzasadniając wyrok podkreśliła, że Mimo, że TK zakwestionował jedynie kilka przepisów, są one- ściśle związane z całą nowelizacją.Dlatego cała cała nowela nie może wejść w życie.

Przedstawiciel prezydenta minister Andrzej Duda podkreślił że ustawa byłaby niesprawiedliwa. Gdyby ustawa weszła w życie ci, których stać by było na zapłacenie - uniknęliby kary w postaci punktów - podkreśla Andrzej Duda.

Zgodnie z nowelizacją przekroczenie prędkości nie byłoby traktowane jako wykroczenie. TK uznał za niekonstytucyjny zapis, przewidujący stosowanie kary pieniężnej w trybie administracyjnym.

TK uznał też za niezgodną z konstytucją sprzedaż zatrzymanego pojazdu na poczet kary. TK odrzucił zarzut prezydenta uchwalenia ustawy bez konsultacji z Krajową Radą Sądowniczą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.