Facebook Google+ Twitter

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego: emerytura dla kobiet w wieku 60 lat

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-07-15 20:11

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją. Tak więc wiek emerytalny pozostanie bez zmian: kobiety będą mogły odchodzić na emeryturę w wieku 60 lat, zaś mężczyźni mając 65 lat.

Staruszka. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Maes_Old_Woman_Dozing.jpg&filetimestamp=20050105163745 Na wyrok czekało z niecierpliwością kilka milionów pracujących Polek.

Wniosek w sprawie wieku emerytalnego kobiet złożył trzy lata temu rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski. Stwierdzał w nim, że brak jest argumentów usprawiedliwiających utrzymanie wieku emerytalnego ze względu na płeć. Sugerował również, że zniesienie różnic będzie korzystne dla kobiet.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że prawo kobiet do odchodzenia na emeryturę w wieku 60 lat, czyli o 5 lat wcześniej niż mężczyźni, nie jest dyskryminacją i nie jest sprzeczne z konstytucją. Kobiety mają takie prawo ale czy z niego skorzystają zależy od nich samych.

Źródło: Radio Vox fm.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

Wcześniejszy wiek emerytalny to jedynie przywilej. Czemu nie zorganizować tak systemu i warunków pracy by nie powodował on niemal automatycznego korzystania z tego przywileju :) Czyż nie prościej zastosować grubą krechę miast podjąć działania które spowodują wykorzystanie potencjału i wiedzy ludzi starszych. Państwo jest nieporadne i nie ma pomysłów jak zlikwidować bezrobocie, jak pobudzić rozwój. Przyjmuje więc prymitywne rozwiązania, które generalnie będą nośnikiem jeszcze większej biedy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewnie , ze zmęczona;) ale ktoś kto mniej pracuje, zwykle dłużej zachowuje lepsza kondycje, a napewno jeśli ma "mocniejszy organizm". To naparwde bardzo skomplikowana sprawa, i ewentualne zmiany powinny uwzgledniac wiele czynnikow;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A kto powiedział, że wszystkie kobiety pracują na dwóch etatach (w pracy i w domu)? Bywają też takie, które tylko leżą i pachną...
Nikt też nie poruszył tematu zajęć dodatkowych. Ojcowie większej ilości dzieci zwykle dorabiają chodząc na "fuchy", w dwójnasób zużywając swój potencjał, co nie pozostaje bez wpływu na potencję.
Żartuję sobie trochę - mam nadzieję, że nikogo tym nie uraziłem?
Pani Ewo, temat bardzo potrzebny i ważny. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcinie, a popatrz na tę staruszkę z obrazu.. No i co z tego, że pożyje dłużej niż mężczyzna..ale jaka zmęczona.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo to prawda, że mężczyźni są słabsi- popatrzmy na długość życia, po 40 już ich jest mniej niz kobiet a rodzi się więcej;)
Czytałem kiedyś, ze kobieta ma "wytrzymałość" zaprogramowaną na ok 4-6 potomstwa, obecnie raczej tyle dzieci się nie rodzi...więc ... możliwe, że stąd ma te dodatkowe 10 lat życia w porównaniu z mężczyzną;)
PS. Zgadzam się całkowicie z I. DEGEN , przejscie na emeryturę powinno być uzaleznione nietylko od ilości przeparcowanych lat, ale równiez wieku biologicznego no i woli samego zainteresowanego/ej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiek emerytalny w Niemczech jest 65 lat zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Moim zdaniem ważniejszy jest wiek biologiczny człowieka.
Emerytura jest bardzo indywidualną sprawą i o pójściu na emeryturę powinien decydować każdy sam osobiście nie przepisy. Naturalnie powinna być wymagana liczba przepracowanych lat do uzyskania podstawowej emerytury. Są ludzie którzy chcą i mogą pracować do ostatnich dni, odsunięcie ich od czynnego życia wywołuje u nich choroby i depresje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czasem zdażają się wyjątki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niczego nie można uogólniać, Ewo :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

w ogóle

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcin, to z tego co piszesz wychodzi, ze mężczyżni, to słabeusze i wogóle....:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.