Facebook Google+ Twitter

Wyrok z Karlsruhe: pani Merkel ma rozwiązane ręce

Federalny Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargę Partii Lewicy na niekonstytucyjność przepisów Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (ESM), mającego ratować wspólną walutę sumą 700 mld euro.

 / Fot. EPA/KAY NIETFELDTak jak było do przewidzenia sędziowie w czerwonych togach i biretach nie rzucili rękawicy wielkim partiom, sprawującym na zmianę władzę w Urzędzie Kanclerskim Republiki Federalnej. „W imieniu ludu”, który tak przez internet jak w wielu powtarzających się sondażach opinii publicznej bardzo wyraźną, przekraczającą 80 proc. większością odrzuca politykę pani kanclerz w tej sprawie, zatwierdzili sam ESM oraz najnowszą decyzję prezesa Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Jest to tym bardziej wątpliwe moralnie, politycznie i prawnie, że zapowiedź szefa EBC wykupywania bez ograniczeń obligacji skarbowych państw członkowskich strefy euro jest sprzeczna ze statutem instytucji, na czele której stoi pan Mario Draghi.

Dziennik "Die Welt", zawiadamiając swoich czytelników o tym fakcie, dodał sondę, zawierającą pytanie: „Czy uważa Pan/Pani, że wskutek przystąpienia Niemiec do ESM przetrwanie strefy euro należy uważać za pewne?”. Wg stanu na 22.30 wynik był następujący: oddano 5800 głosów, z tego 89 proc. nie, 9 proc. tak i 8
proc. - nie mam zdania.

Zdaniem wybitnego ekonomisty Michaiła Chazina, twórcy jedynej całościowej teorii światowego kryzysu finansowego, celem polityki zmuszającej Niemcy do wrzucania realnych pieniędzy podatników do „tej czarnej dziury” (określenie Chazina) sztucznie i automatycznie podwyższającego się zadłużenia publicznego jest pozbawienie ich środków materialnych. Środków, które będą potrzebne do utworzenia kontynentalnego zrzeszenia współpracy gospodarczej po załamaniu się systemu zglobalizowanych gospodarek narodowych. Jeśli w toku ożywionej akcji refinansowania w wykonaniu ECB i ESM zostaną poświęcone rezerwy złota Bundesbanku, sprawy zostaną przypieczętowane. Jednak oczywiście każdy może się mylić, więc: pożyjemy, zobaczymy.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Szaleństwo jednych punktują drudzy, obracając je na swoją korzyść. Zasadaa stara jak świat, ale wciąż jeszcze niektórzy jej nie rozumieją. Dziękuję za istotną wiadomość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

/Co na to Chińczycy czy też arabskie państwa naftowe? Zechcą nadal sprzedawać swoją ropę czy elektronikę za walutę bez pokrycia?/

Tu jest odpowiedź ( przynajmniej próba odpowiedzi):

http://www.examiner.com/article/dollar-no-longer-primary-oil-currency-as-china-begins-to-sell-oil-using-yuan

Zadziwiający jest brak newsów na ten temat. W artykule za powód wskazują gorączkę przedwyborczą i konwencję Demokratów, ale czy to jedyny powód ...?

Chińczycy nie robią rewolucji, przygotowywali się do tego długo. Nie ma też rewolucji na giełdach wszelakich. A jednak już jest alternatywa. Na razie dla ropy z Rosji, ale zobaczymy co przyszłość pokaże...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przy tym sprawy zmierzają w naprawdę złym kierunku od strony walutowej. W Karlsruhe do wczoraj istniała możliwość przyhamowania szaleństwa, jakim jest decyzja wykupywania każdej ilości obligacji skarbowych przez EBC. To przecież nie może oznaczać nic innego jak doprowadzenie wkrótce do hiperinflacji przez emisję pieniędzy bez pokrycia. Kiedyś takie pieniądze były warte przynajmniej tyle, co papier, na którym zostały wydrukowane i przedstawiają po wielu latach pewną wartość dla zbieraczy starych banknotów. Teraz ten pieniądz zostanie wypuszczony przy pomocy klikania w serwery po wprowadzeniu odpowiedniego kodu zabezpieczającego. Zostanie wydany jednak na całkiem namacalne towary i usługi, tak europejskie jak np. chińskie. Połączmy to zresztą z zapowiedziami pana Barroso.

Co na to Chińczycy czy też arabskie państwa naftowe? Zechcą nadal sprzedawać swoją ropę czy elektronikę za walutę bez pokrycia? Wydarzenia zmierzają do jakiegoś naprawdę wyjątkowo nieprzyjemnego, a nawet groźnego przesilenia. Na dodatek cierpliwość narodów Europy Zachodniej coraz wyraźniej się wyczerpuje.

W znacznie lepszej sytuacji są Amerykanie. Ten cały interes z łupkami jest w stanie powoli wyciągnąć ich z ekonomicznego bagna spowodowanego znacznym stopniem odprzemysłowienia. Emitowany również bez opamiętania dolar zaczyna mieć coraz większe pokrycie. Zaś u nas? Przesławna Komisja brukselska właśnie wydała niemal wyrok śmierci na plany wydobycia gazu łupkowego w naszym kraju. Obłęd...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kazimierz W
  • Kazimierz W
  • 13.09.2012 10:06

Wacław Klaus Prezydent Czech, już wczoraj skomentował wypowiedż Barroso, że ten pomysł to właśnie utopia! I nie do przyjęcia przez Czechy .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek M
  • Jurek M
  • 13.09.2012 09:35

Ma być budowana Europa ,którą już nazywają politolodzy i niektórzy politycy "Utopią".

W której rządzić będą głównie Niemcy i Francuzi, małe państwa takie jak Czechy ,Polska Malta,Grecja ,staną się państwami peryferyjnymi ,o niewielkim wpływie tak na politykę zagraniczną, jak i finansową!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.