Facebook Google+ Twitter

Wyroki dla pijanych kierowców będą czytane z ambony?

  • Źródło: OhmyNews
  • Data dodania: 2006-08-25 08:50

Prokurator z Żywca wpadł na pomysł odczytywania wyroków na pijanych kierowców po mszy św. W Wielkopolsce projekt raczej się nie przyjmie, bo tak prokuratura, jak i kuria podchodzą do niego z dużą rezerwą.

Ksiądz Eda Jaworski, proboszcz parafii w Gułtowach: Uważam, że pomysł piętnowania ludzi z ambony, to wskrzeszanie Inkwizycji. Fot. S. Siewior/Gazeta PoznańskaPomysł podawania nazwisk pijanych kierowców (skazanych przez sąd), podczas odczytywania ogłoszeń parafialnych narodził się w Prokuraturze Rejonowej w Żywcu. Jej pracownicy przygotowali oficjalny wniosek do Prokuratury Okręgowej, która z kolei miałaby się zwrócić z taką prośbą do lokalnej kurii. W ten sposób prokuratorzy z Żywca chcieli rozwiązać problem podawania do publicznej wiadomości sądowych wyroków.

Kuria lekko zdziwiona

Rzecznik poznańskiej Kurii Arcypiskupiej ks. Maciej Szczepaniak wątpi, aby ktokolwiek zdecydował się zrealizować taki pomysł. Na pewno nie uczyniłby tego abp Stanisław Gądecki.
– Praktycznie każdy przypadek należałoby rozważyć osobno i musiałby o tym decydować proboszcz lokalnej społeczności. Takiej decyzji nie można zadekretować, a na uwadze przede wszystkim trzeba mieć dobro konkretnego człowieka – twierdzi ks. Szczepaniak. Wypowiedź księdza jest oczywiście czysto teoretyczna, bo jak zauważa, nie są mu znane takie praktyki we współczesnej historii Kościoła. – Ambona nie służy odczytywaniu wyroków sądowych, tylko głoszeniu Słowa Bożego – mówi rzecznik kurii.

Wraca Stary Testament?

Podobnego zdania jest również ks. Eda Jaworski, proboszcz parafii w Gułtowach. – Uważam taki pomysł za wskrzeszanie Inkwizycji – mówi. Podkreśla też, że Słowo Boże głoszone z ambony służy wspieraniu człowieka w jego słabości i daje mu nadzieję na usprawiedliwienie przed Bogiem.

Ogłaszanie wyroków z ambony kojarzy mu się z powrotem do Starego Testamentu. – Z ukamienowaniem, czyli potępianiem ludzi, co się kłóci z Ewangelią – mówi ks. Eda.
Mirosław Adamski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu również podkreśla fakt, że kościół to miejsce związane z religią i poznańscy prokuratorzy są jak najdalej od wykorzystywania ambon do wygłaszania wyroków. – Wolimy korzystać z innych środków przekazu informacji, chociaż zdajemy sobie sprawę, że ambona mogłaby być w takich przypadkach bardzo skuteczna – mówi Adamski.

Stop pijanym kierowcom

,,Gazeta Poznańska” od dwóch lat udostępnia swoje łamy na publikacje wyroków na pijanych kierowców. Wyrokiem Sądu Rejonowego we Wrześni z 26.06.2006 oskarżonego Lucjana Mielcarka, syna Henryka, urodzonego 07.01.1962 roku we Wrześni uznano winnego tego, że 21 kwietnia 2006 roku w Grzybowie w gminie Września, na drodze powiatowej kierował rowerem w stanie nietrzeźwości przekraczający 0,9 promila w wydychanym powietrzu, nie stosując się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz rowerów na okres 4 lat orzeczonego wyrokiem tego samego sądu 17.01.2006 roku.

Sąd skazał oskarżonego na 11 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, karę grzywny w wysokości 90 stawek po 10 złotych. Sąd orzekł też zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i rowerów na 7 lat, świadczenie pieniężne w wysokości 500 złotych na rzecz Stowarzyszenia ,,Drogowskaz”

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.