Facebook Google+ Twitter

Wyrównanie zasiłków chorobowych. Pracownicy 50+ dostaną tyle, co inni

Z Nowym Rokiem zmienia się prawo dotyczące wysokości zasiłku chorobowego. Polacy „50 +” za pobyt w szpitalu otrzymają taką sama stawkę, jak pozostali pracownicy.

Sytuacja osób po 50 roku życia, które przebywają na tzw. chorobowym, w porównaniu do pozostałych pracujących, którzy korzystają ze zwolnienia lekarskiego, zmieniła się w lutym 2009 roku. Wówczas w życie weszły przepisy, które zmieniły zasady wypłaty świadczeń z tytułu choroby ludziom starszym. Zgodnie z nimi zatrudniony, który jest na zwolnieniu otrzymuje zasiłek chorobowy już od 15 dnia tegoż zwolnienia. Pozostałe osoby, tak jak dotychczas, pobierają zasiłek dopiero po 33 dniach zwolnienia (co istotne mowa jest tu o sumie wszystkich dni zwolnienia w roku).

Gdzie pojawił się problem? Otóż wynagrodzenie chorobowe, które starszym przysługuje przez pierwsze 14 dni choroby, a pozostałym przez 33 dni, pobierane jest w stałej wysokości, tj. 80 proc. wynagrodzenia. Wysokość zasiłku chorobowego jest natomiast różna w zależności od tego czy chory leczy się w domu, czy szpitalu. Jeżeli w domu to wysokość zasiłku również wynosi 80 proc., jeżeli jednak w szpitalu to kwota zasiłku stanowi już nie 80 ale 70 procent pensji. Tak więc młodsi pracownicy za pobyt w szpitalu między 15 a 33 dniem zwolnienia otrzymywali 80 procent wynagrodzenia, zaś starsi – 70 procent.

Od 1 stycznia 2011 roku przepisy w tej materii ulegają zmianie. Oczywiście na korzyść pracowników po pięćdziesiątce. Zasiłek chorobowy, za czas pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy dla chorych, którzy ukończyli 50 lat będzie przysługiwał w wysokości 80 procent wynagrodzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.