Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12949 miejsce

Wyrwać chwasta czy wybrać lepszego

Niejednokrotnie spotykamy się w mediach z teorią, że Polacy dokonują w wyborach selekcji mniejszego zła. Nie wybierają lepszych lecz tych "mniej złych". Takie postępowanie nosi nazwę selekcji negatywnej. Na przeciwnej szali znajduje się selekcja pozytywna, w trakcie której dokonuje się wyboru elementu najlepszego spośród wszystkich dostępnych.

Selekcja negatywna


Ponieważ mam nie tylko zawodowy kontakt z lasem, nasuwa mi się skojarzenie związane z tym środowiskiem i pracami leśnymi. Mamy tam bowiem do czynienia w początkowej fazie wzrostu lasu z typowymi przykładami selekcji negatywnej. Pielęgnacja nowych nasadzeń, czyli upraw, polega na niszczeniu chwastów (usuwaniu gorszej, nieprzydatnej a czasami wręcz szkodliwej roślinności zielnej) jak i eliminowaniu lub ograniczaniu gatunków drzew i krzewów nieprzydanych lub przeszkadzających we wzroście i rozwoju pożądanego dla człowieka lasu. Nie tylko w gospodarce leśnej toczy się walkę z chwastami. Czynią to również rolnicy i ogrodnicy. Sformułowanie selekcji negatywnej: "wyrwać chwasta" przeszło nawet do języka potocznego, choć pierwotnie był to element mowy szemranej.
Selekcja negatywna jest dla wszystkich zrozumiała i choć nie wszyscy potrafią ją zdefiniować, to potrafią ją stosować. Również w wyborach.

Selekcja pozytywna


Zdecydowanie trudniejsza jest sprawa z selekcją pozytywną. Chodzi bowiem o wybranie elementu lepszego na drodze eliminacji elementów gorszych, przeszkadzających. Nie jest to już takie proste działanie jak selekcja negatywna, czyli "wyrywanie chwastów".

Tym razem, musimy określić element pozytywny i dokonać eliminacji takich czynników, które mu przeszkadzają. Większość z nas potrafi „wyrwać chwasta” ale nie wszyscy potrafią zdefiniować i określić element lub elementy pozytywne i działać na ich korzyść. To zdecydowanie trudniejsze, czasami subtelniejsze, czasami bardziej wyrachowane. Znów przytoczę przykład z lasu, gdzie elementy selekcji pozytywnej są stosowane przy pielęgnacji starszego drzewostanu. W takim lesie musimy znaleźć drzewa wyróżniające się pozytywnie wzrostem, grubością, jakością - zapamiętać je oraz usuwać wokół nich wszelkie inne drzewa, które przeszkadzają tym wybranym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Panie Sławku, wiem co oznacza w grypserze użyte przeze mnie sformułowanie. Jednak należy rozróżnić sam język od realnego działania, które w wielu przypadkach naszej rzeczywistości wygląda tak, jak je Pan łaskawie nazywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sławek
  • Sławek
  • 20.09.2011 13:39

Panie "Redaktorze". Powiedzenie "wyrwać chwasta" oznacza także zamordować człowieka. Nie wiem, jakim "językiem potocznym " posługuje się środowisko Pana "Redaktora", ale to był i jest język bandycki. Pana działalność jest szkodliwa w tym sensie, że zachwaszcza Pan język polski takimi śmieciami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.