Facebook Google+ Twitter

Wyrwany z kontekstu - magiczne miejsca Szczecina cz. IV

Współautorzy: Oktawian Wojnowski

Szczecin, dzielnica Świerczewo. Zjeżdżamy ze starej, brukowanej drogi. Mijamy bramę zrobioną ze stalowej siatki. Wjeżdżamy na teren hurtowni. Po prawej alufelgi w równym rzędzie. Po lewej stoją samochody dostawcze. Po środku stoi kościół.

Kościółek na Folwarku Świerczewskim - Szczecin. Troje Okien. / Fot. Gustaw Fit Jak twierdzi Pan H. Lemeke, przedwojenny, niemiecki historyk Szczecina, kościółek na Świerczewie istniał już w 1424 roku. Funkcjonował jako obiekt sakralny do końca II wojny światowej.

Kościółek ma swoją historię. Przez wieki służył jako koszary, lazaret (szpital wojskowy), magazyn narzędzi. Na zdjęciach z archiwum widać jego wnętrze wypełnione skrzynkami z wodą grodziską, zawalone starymi puszkami i garnkami. Budynek był kilkukrotnie równany z ziemią i odbudowywany.

Z archiwum diecezjalnego dowiadujemy się, że kościół zbudowano pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Potem został on przemianowany na św. Katarzyny. Znaleziono tutaj ślady wczesnego osadnictwa słowiańskiego. Kiedyś znajdował się tutaj również cmentarz. Kościółek na Folwarku Świerczewskim - Szczecin. Front. / Fot. Gustaw Fit

Dzisiaj obiektem administruje Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska". W miarę możliwości o budynek się dba. Wykonano niezbędne prace przy izolacji fundamentów oraz pokryto folią dach, który rozpadł się ze starości.

Nie ma chętnych na dzierżawę, nawet tylko za cenę remontu. Kościółek spodobał mi się w chwili, kiedy go zobaczyłem. Lubię tutaj przyjeżdżać. Dotknąć granitowych kamieni, które najpewniej stały tu już, gdy Bolesław Chrobry Kościółek na Folwarku Świerczewskim - Szczecin. En Face :). / Fot. Gustaw Fitwybierał się na Pomorze. Słychać w nich echa pieśni słowiańskich, chrześcijańskich. We wnętrzu czuć atmosferę zadumy właściwą tylko dla miejsc kultu.

Kościółek stoi pomiędzy budynkami magazynowymi. Czasami można nawet zapomnieć, że znajdujemy się w centrum hurtowni i że stojące na stojakach na pobliskim stoisku alufelgi bardziej nas tutaj przyciągają niż miejsce na modlitwę...

Źródła:
- www.sedina.pl
- H. Lemeke "Die Bau und Kunstdenkmaeler des Regierungs bezirks Stettin" H.V. Stettin 1901 s.127
- Archiwum Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Szczecin

Magiczne miejsca Szczecina:
Jezioro Świdwie
Hakenterrasse
Smolęcin, Karwowo

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.