Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32781 miejsce

Wyrzucasz baterie na śmietnik? No to grozi ci kara

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-07-10 08:56

Niewiele osób wie, że wyrzucenie baterii lub akumulatora może kosztować nawet 5 tys. złotych. Od kilku tygodni obowiązuje ustawa, która zobowiązuje do tego, by zużyte akumulatory oddać w sklepie, w którym zakupiło się nowe.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Panasonic-oxyride.jpg&filetimestamp=20041213134355Co roku w Polsce sprzedaje się ok. 300 mln baterii. Wyrzucanie ich do kosza negatywnie wpływa nie tylko na środowisko, ale i na organizm człowieka. Dlatego recykling zużytych baterii i akumulatorów jest konieczny. Baterie zawierają sporą ilość metali ciężkich, takich jak np. ołów, kadm, nikiel, cynk i rtęć. Od wielu lat w polskich szkołach prowadzi się akcje zbierania baterii. Problem jednak jest ogromny i same zbiórki wśród uczniów go nie rozwiążą.

Nowa ustawa jasno mówi, że za wyrzucenie baterii na śmietnik grozi nam mandat w wysokości nawet do 5 tys. złotych. Natomiast dla firm, zajmujących się handlem bateriami i akumulatorami kara wynosić może nawet 100 tys. złotych. Dodatkowo każdy sklep, w którym możemy kupić baterie ma obowiązek przyjąć te, które są już zużyte. Dlaczego właściwe składowanie i utylizowanie baterii jest takie ważne? Wchodzący w skład baterii ołów wpływa trująco na wszystkie ludzkie komórki oraz narządy. Toksyczny kadm powoduje anemię a rtęć jest związkiem wyjątkowo trującym. Baterie, które są wyrzucane ot tak w procesie degradacji wydzielają wszystkie te związki bezpośrednio do gleby. W następstwie tego przenikają one do wód gruntowych.

Ponieważ ilość baterii jednorazowych, jaka trafia na rynek jest ogromna i stale rośnie, warto zastanowić się jak temu przeciwdziałać. Wielką rolę odgrywają w tym przypadku baterie, które można ponownie naładować. Ciekawym rozwiązaniem są również urządzenia, które wykorzystują energię słoneczną. Należą do nich m.in. panele i lampy fotowoltaiczne. Przede wszystkim jednak najważniejszy jest zdrowy rozsądek oraz świadomość tego, jakim zagrożeniem dla środowiska są wyrzucane wraz z innymi śmieciami wykorzystane już baterie.

Źródła:
1. zieloni .osiedle.net.pl
2. naszaekologia.pl
3. zbierajmybaterie.pl" rel="external">http://www.zbierajmybaterie.pl/
zbierajmybaterie.pl


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

A! Artykuł bardzo dobry. Pani Barbary o "walce ze śmieciami".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ok, link nie chiał mi się otworzyć, ale to chyba wina sieci była, bo teraz już działa.
Dziękuję za wskazówkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aleksadro, pisze o tym w artykule w linku podanym wyżej , tj w pierwszym komentarzu pod tym artykule.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem rozwiązać można prosto i skutecznie. Wystarczy wziąć przykład z krajów zachodnich, gdzie w każdym supermarkecie obok automatów do zwrotu butelek i śmietników stoi pojemnik na zużyte baterie, które przekazywane są następnie do recyklingu. Wycieczka do sklepu, w którym kupiliśmy baterie plus, zapewne, obowiązek pokazania paragonu to dla wielu pewnie "przeszkoda nie do pokonania", do supermarketu trafia, prędzej czy później, każdy z nas.

Co do rtęci- w Polsce działają firmy zajmujące się odbiorem i utylizacją odpadów niebezpiecznych. Wystarczy "zgooglować".
Firmy pracują oczywiście odpłatnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.07.2009 14:12

A na jakiej podstawie Pan wnioskuje, że te pojęcia mi się mylą? W tekście piszę, że akumulatory i baterie. Nie używam tych słów zamiennie....A odnośnie rtęci to polecam skontaktować się z kimś kto odpowiada, za gospodarkę odpadami w Pana regionie. Taka osoba powinna wiedzieć najlepiej gdzie można bezpiecznie pozbyć się rtęci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwracam uwagę na rozróżnienie pomiędzy bateriami i akumulatorami, które to pojęcia najwyraźniej się Martynie mylą. Choć z punktu widzenia szkodliwości dla środowiska jest to to samo.
Próbowałem kiedyś pozbyć się kilku kg rtęci, bez skutku. Napisałem, że wylałem ją do kanału, co już spowodowało umiarkowaną reakcję Sanepidu i Prokuratury, ale bez ciągu dalszego. Rtęć mam nadal w piwnicy i nie wiem co z nią zrobić (ok. 1 litra)

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie wiedziałem ale od lat się do tego stosuję ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejna ustawa, która będzie martwa. Bo kto sprawdzi, czy wyrzuciłem zużyte baterie do śmietnika, czy oddałem w punkcie zakupu nowych? Założę się, iż wiekszoość sprzedawców nie wie nawet o tym, że ma obowiazek przyjmowania starych baterii i akumulatorków. A takich punktów, o jakich pidze powyżej Łukasz jest tyle, co kot napłakał. Chyba tylko w szkołach, które w wakacje raczej są zamknięte.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.07.2009 09:57

A ja o tym wiedziałem ;p w moim liceum jest punkt zbierania zużytych baterii ;] osobiście wole kupic ładowarke niż kupować co chwila nowe baterie :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo za uwypuklenie sprawy. jakże ważnej. Ozagrożeniu środowiska śmieciami pisałam w poniżej podanym linku. W Szwajcarii od 20 lat karze się za wyrzucanie do śmieci pewnych konkretnych odpadów. Oczywiście baterie postrzegane są najsurowiej.
Napisałam o tym tutaj na w24 jak walczę z bateriami i innymi odpadami.
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.