Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26349 miejsce

Wysadzenie byłej rzeźni w Lwówku Śląskim

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-08-02 21:09

W piątek runął komin w byłej rzeźni w Lwówku Śląskim. Dziś w efektowny sposób zniszczono wieżę znajdującą się na tamtym terenie.

 / Fot. Marcin KaszubaTrwają pracę nad wyburzaniem byłej już rzeźni należącej niegdyś do Państwa Biegałów. Prywatny inwestor, firma Geoprojekt sp. z o.o. z Poznania, która jest jedną z czterech renomowanych firm w kraju specjalizujących się rozbiórkach obiektów budowlanych, rozbiórkach za pomocą materiałów wybuchowych m.in. za pomocą dynamitu.

W piątek runął komin w byłej rzeźni wysadzony za pomocą lasek dynamitu umieszczonych w specjalnie wywierconych otworach. Dziś w efektowny sposób „runęła” była wieża znajdująca się na terenie byłej rzeźni. Początkowo obiekt miał zostać wysadzony o godzinie 12.00 lecz ekipa budowlana napotkała wiele trudności na swojej drodze, mimo trudów obiekt eksplodował po godzinie 14.00, eksplozję poprzedziło wycie syreny. Widowisko zgromadziło kilkunastu obserwatorów.
 / Fot. Marcin Kaszuba
Przypomnijmy, że teren byłej już rzeźni został sprzedany prywatnym inwestorom, za kilkanaście miesięcy staną tutaj dwa obiekty: market z produktami spożywczymi (Lidl lub Biedronka) oraz salon ze sprzętem RTV-AGD. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z widowiskowego wyburzania budowli.

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, jak się dowiedzieliśmy, w ostatniej chwili chciało uratować wieże i w piątek wysłało pismo do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wszczęcie procedury wpisu do rejestru zabytków. Jak się okazało za późno.W Środzie Wielkopolskiej podobny obiekt został zaadoptowany jako wejście do...galerii handlowej! Poprzedziła to zmiana planów budowy i innego ułożenia obiektu handlowego co wyraziło uznanie wśród mieszkańców i oryginalną pomysłowość. / Fot. Marcin Kaszuba

autor: Marcin Kaszuba
Tekst ukazał się na: lwowekslaski.net
ZOBACZ VIDEO

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Znak czasów. Kiedy budowano pięknie, dziś się to wszystko niszczy, by stawiać blaszaki i betonowe lub szklane klocuszki. Akurat ja mieszkam w Łodzi, gdzie XIX-wiecznych i międzywojennych budynków pozostało sporo, więc proces niszczenia ma charakter systemowy. Niszczone są piękne fabryki, kamienice, ale najgłośniejszy był przypadek pięknej willi Bluma-Monitza, której właściciel - na marginesie: znany deweloper - doprowadził budynek do ruiny, a następnie, gdy dowiedział się, że willa ma zostać wpisana do rejestru zabytków, zburzył ją pod osłoną nocy, za co został ukarany niezwykle dotkliwą karą 500 złotych (za samowolę budowlaną od Nadzoru Budowlanego, sprawę niszczenia zabytku prokuratura olała).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.