Facebook Google+ Twitter

Wyścig prezydencki w Irlandii. Kto zostanie głową państwa?

W czwartek 27 października, Irlandczycy będą wybierać nowego prezydenta. Po dwóch kadencjach ze swoim stanowiskiem żegna się Mary McAleese, która jest drugą kobietą sprawującą urząd głowy państwa w Republice Irlandii.

Mimo, ze funkcja prezydenta jest tylko reprezentatywna, prezydent stoi na czele państwa, jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, to jego działanie, a nawet pensja ustalana jest przez rząd.

W tym roku kampania prezydencka jest szczególnie ciekawa. Startuje 7 kandydatów w tym dwie kobiety, ale już jest pewne, że w „Aras House” zasiądzie mężczyzna.

Mimo, że prezydent nie ma wielu uprawnień, to kandydaci obiecują walczyć o dobry wizerunek Irlandii, który na nowo przyciągnie inwestorów oraz, że przywrócą dumę z bycia Irlandczykiem.

Na czoło sondaży wybił się niezależny kandydat Sean Gallagher (biznesmen i były członek Partii Fianna Fail), który swoją popularność zawdzięcza udziałowi w programie „Dragon’s Den”.

Po piętach depcze mu kandydat Partii Pracy, Michael D Higgins, długoletni polityk, znany obrońca praw człowieka, który do niedawna prowadził w sondażach, ale jego "słabością" jest wiek. Wielu podkreśla, że 70-letni polityk nie będzie miał wystarczająco dużo sił na 7-letnią, aktywną kadencje, którą sam zapowiada.

Największą uwagę mediów skupił na sobie jednak Martin McGuinness, kandydat Sinn Fein, Pierwszy minister w rządzie Irlandii Północnej i były członek IRA.
Jego członkostwo w IRA, budzi wielkie emocje, wielu nie wierzy, że opuścił Irlandzką Armię Republikańską w 1974, jak podaje, ale zarzuca się mu, że był tajnym szefem IRA, między 1977 r, a 1982 rokiem, ale nikt nie może mu tego udowodnić. On sam podkreśla, że miał wielki wkład w budowanie pokoju w Irlandii Północnej i pragnie rozmawiać o przyszłości republiki, a nie o insynuacjach o jego przeszłości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.