Facebook Google+ Twitter

Wyścig w energii odnawialnej, coraz tańszej i odpornej na kryzys

Ludzkość nie ma innego wyjścia, jak tylko poszukiwać najmniej szkodliwych dla środowiska naturalnego i życia ludzi, źródeł energii. Takie już są w wielu bogatych krajach świata.

Podczas gdy Polska zmaga się z problemem braku energii elektrycznej i za kilka lat możemy mieć dotkliwe wyłączenia prądu w dzień i w nocy, podjęliśmy trud budowy energetyki jądrowej, a inne kraje tymczasem stawiają na rozwój energii odnawialnej. Argumentem rządzących w Polsce, którzy chcą poprawić możliwie jak najszybciej trudną, wręcz beznadziejną dziś sytuację energetyczną kraju, jest głównie to, że inwestycje w energetyce jądrowej są szybsze i tańsze niż w odnawialnej. Trwa jednak rozwój inwestycji w energetyce odnawialnej, ale na dość niską, niewystarczającą skalę.

Po japońskiej tragedii tsunami i wybuchu elektrowni atomowych w Fukushimie, Niemcy postanowiły zrezygnować do 2020 roku z energetyki jądrowej. Także Japonia ma zamiar to uczynić. Wiele innych państw natomiast rozwija nadal energię z atomu. Ale też ogólnie w świecie rozwija się wyścig o możliwie najszybsze przestawienie energetyki na źródła odnawialne. Nie jest wykluczone, że być może za kilkanaście lat niektóre bogate kraje zupełnie zrezygnują z energii zależnej od paliw kopalnych i jądrowej.

Według "Polityki" - Amerykanie już do 2020 roku "stworzą technologię pozyskiwania energii ze Słońca, która da 1 wat energii za cenę znacznie poniżej 1 dolara". "U.S. Department of Energy przeznaczył na ten cel 25 mln $". W bazie Nellis Air Force w Newadzie działa elektrownia słoneczna.

Zadziwiające, że w Polsce wielu naukowców i wybitnych znawców zagadnień energetycznych, ciągle traktuje odnawialne źródła energii jak ciekawostkę przyrodniczą, która zapewne jest interesująca ze względów technologicznych, ale w gospodarce nie ma większego znaczenia. Bo to technologia, według nich, niezmiernie kosztowna i bardzo długa w czasie pod względem inwestycyjnym, a następnie piekielnie droga dla odbiorców energii.

Jak pisze Polityka.pl, ci nasi "znawcy" przeoczyli fakt, że technologie energetyki ze źródeł odnawialnych, zwłaszcza z wiatru i Słońca, "stworzyły obecnie najszybciej rozwijające się gałęzie przemysłu na świecie". I to mimo kryzysu. A rok 2011 jest tego najlepszym przykładem i dowodem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wiodący producent amerykańskich kolektorów First Solar ma poważne problemy. akcje firmy spadły ponad 300%
Chińska produkcja kolektorów spowodowała spadek ich ceny.
Niestety obecnie nie ma liczników rewersyjnych, nie skupuje się nadprodukcji energii, której ciągle nie potrafimy magazynować... Ciekawy art. ie wiedziałam , że POLITYKA wreszcie zajęła się tematem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.