Facebook Google+ Twitter

Wyścig zbrojeń nad Indusem

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-07-27 12:56

Świat obiegła wieść o pierwszym indyjskim atomowym okręcie podwodnym. Tymczasem niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż między Indiami a Pakistanem trwa wyścig zbrojeń. Co gorsza, oba te kraje ze sobą graniczą i są mocarstwami atomowymi.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:INS_Viraat_(R22)_Malabar_07.jpg / Fot. Łukasz Haśkie26 lipca świat obiegła informacja, iż indyjscy inżynierowie, we współpracy z rosyjskimi naukowcami, skonstruowali swą pierwszą atomową łódź podwodną "Arihant". Na razie okręt przechodzi serie testów i prób, nie wiadomo w co zostanie uzbrojony. Pewne jest, że może przenosić rakiety balistyczne. Związek Radziecki już w 1988 przekazał indyjskiej marynarce wojennej pod dzierżawę jeden ze swoich okrętów. Był nim K-43. W IMW służył pod imieniem Chakra do 1991 roku. Na jego bazie indyjscy naukowcy opracowali własny model łodzi podwodnej. Najprawdopodobniej będzie on trzonem indyjskiego programu nuklearnego. Indie od ponad 60 lat prowadzą walkę z Pakistanem. Co jakiś czas świat obiega echo tego konfliktu.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:IA_T-90_in_action.jpg / Fot. Łukasz HaśkieWszystko zaczęło się w 1947 roku, kiedy to Indie Brytyjskie podzielone zostały na Pakistan i na Indie. Kraje utworzono wg wyznawców, w Pakistanie panuje islam a w Indiach hinduizm. Podzielono je niezbyt trafnie. Od momentu uznania ich niepodległości, Islamabad i New Delhi prowadzą zażartą walkę o kontrolę nad spornym terytorium Kaszmiru. W regionie tym wybuchły już trzy wojny (w 1947, 1965, 1971 roku) oraz dziesiątki pomniejszych starć i potyczek. Kraje te są na tyle zdeterminowane by zwalczyć przeciwnika, że rozpoczęły prace nad bronią masowej zagłady, głównie atomową. Pierwszym krokiem ku bombie atomowej było nie podpisanie przez Indie traktatu NTP (Nierozprzestrzenianie Broni Atomowej) z 1961 roku. Indie czuły się zagrożone ze strony Chin, które mają broń atomową a traktat nie zabraniał ChRL posiadania części swego arsenału. Indie rozpoczęły prace nad energią jądrową. Podobnie Pakistan. Już w 1974 roku Indie odpaliły swój podziemny ładunek w rejonie Radźastanu.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Castle_Romeo.jpg / Fot. Łukasz HaśkiePakistan równie mocno pragnął posiadać broń jądrową. Minister spraw zagranicznych Zulfikhar Ali Bhutto w latach 60. powiedział, iż Pakistan zbuduje bombę atomową, "choćbyśmy mieli jeść trawę i liście albo wręcz przymierać głodem". Pierwsze próby jądrowe przeprowadzono w 1998 roku. W tym czasie Indie, dla zastraszenia sąsiada, przeprowadziły blisko granicy pakistańskiej własne próby. Wywołały one silne trzęsienia ziemi w regionie. Świat ostro skrytykował zapędy atomowe Pakistanu i Indii. Przez kilka lat panował spokój.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Sprawdzał to korektor? :P

"Systemy zarówno pakistańskie jak i indyjskie są prawie że zautomatyzowane, kontratak zostanie przeprowadzony nawet w przypadku błędu systemów czy zwykłej ludzkiej pomyłki." - pomidor.

"nie wybuchła dotąd wojna (ostatnia miała miejsce przed uzyskaniem przez te kraje broni atomowej)" - a Kargil '99?

"Użycie przez te kraje nawet taktycznej broni jądrowej" - a mają oba taką?

itd. itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.