Facebook Google+ Twitter

Wyścigi dziwnych wehikułów po Motławie

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-05-11 09:45

Już za tydzień na Motławie, w rejonie Targu Rybnego w Gdańsku, pojawi się flotylla prawie 30 niezwykłych, szybkich jednostek pływających o napędzie nożnym albo ręcznym, przypominających wyglądem rowery wodne.

Cztery dni ekipy studentów europejskich uczelni technicznych będą na nich rywalizować o puchar Międzynarodowych Wyścigów Pojazdów Wodnych, które po raz pierwszy odbędą się w Polsce.
Swój udział w wyścigach potwierdziło już 25 ekip z Chorwacji, Holandii, Niemiec, Polski i Turcji. Organizatorzy liczą, że będzie ich więcej. - Nasi studenci sami zaprojektowali i zbudowali napędzany nożnie wodolot - chwali się dr inż. Wojciech Litwin, opiekun ekipy studentów z Politechniki Gdańskiej. - Wystartują też na gruntownie przekonstruowanym katamaranie, na którym w ubiegłym roku wygrali wyścigi IWR w Stambule. Udało się go odchudzić o 20 kilogramów, a zatem będzie on jeszcze szybszy niż poprzednio.

Tajną bronią ekipy z Politechniki jest Jarosław Budziński, student, który jako kolarz jeździ zawodowo w Belgii.
Obok pojazdów wodnych na Motławie ma pojawić się mała łódź podwodna napędzana nożnie. Pokażą ją studenci z Holandii. Łódź Holendrów wygrała zawody minipojazdów podwodnych napędzanych siłą ludzkich mięśni, które odbywają się w Stanach Zjednoczonych.Studenci Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej przygotowują do prób na wodzie swój wodolot napędzany nożnie. / Fot. Fot. Grzegorz Mehring/Dziennik Bałtycki
Organizatorem zawodów jest Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Impreza jest wspierana przez miasto, które udostępni jej uczestnikom jako bazę Marinę Gdańsk.

Musisz tam byćImpreza odbędzie się od 17 do 20 maja. Rozpocznie ją parada pojazdów na Motławie. W następnych dniach - 18 i 19 maja, odbędą się wyścigi różnych pojazdów w siedmiu konkurencjach, m. in. w sprincie, slalomie, płynięciu na długim dystansie czy próbie uciągu. W niedzielę, 20 maja, imprezę zakończy parada i prezentacja pojazdów.
Jacek Sieński

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.