Facebook Google+ Twitter

Wyśledziły Pegaza

– Zero do stracenia!, Serdecznie polecam. Naprawdę warto!, Sprawdź się! – takie hasła do przyszłych uczestników mogą pokierować Marta Błaszkowska i Weronika Panfil, zwyciężczynie XVII edycji konkursu "Śladem Pegaza".

Obie są uczennicami I LO im. L. Kruczkowskiego w Tychach. Chodzą do jednej klasy. Dla obu wyniki konkursu literackiego "Śladem Pegaza" były zaskoczeniem. Marta i Weronika w tegorocznej edycji, zorganizowanej w tyskim SDK Tęcza, zajęły pierwsze miejsca; Marta w kategorii poezja, Weronika - proza.

W kategorii poezja komisja wyróżniła wiersz, mówiący że nie wszystkie bajki są tak do końca "dobre", że prowadzą one czasem do zguby i nie zawierają prawd moralnych. Najlepszym opowiadaniem okazał się być tekst o niewidomej dziewczynce, napisany nie od strony odbiorcy, ale samej dziewczynki. Utwór pokazuje, co takie osoby czują, co myślą. Zdanie autorów w literaturze jest zgodne z ich prywatnymi poglądami, nie stworzone specjalnie na potrzeby konkursu. Dziewczyny pisały to, czym naprawdę chciały się podzielić.

Co skłoniło młode twórczynie do wzięcia udziału w konkursie?

Marta :
– Ostatnimi czasy mój chłopak próbował wmówić mi, że umiem pisać teksty literackie. Kłóciłam się z nim i zapierałam, że nie. Aby mu to udowodnić postanowiłam wziąć udział w tym konkursie. Byłam pewna, że nie zajmę żadnego miejsca i w ten sposób pokażę chłopakowi, że nie miał racji. Stało się jednak inaczej i wysłuchuję teraz tylko – A nie mówiłem?

Weronika:
– Do udziału w konkursie skłoniła mnie chęć sprawdzenia swoich możliwości.

Kolejne miejsca w konkursie zajęli:

W kategorii poezja: miejsce drugie - Protazy Cebo z Bukowni, miejsce trzecie - Małgorzata Kostępska. Poza tym jury przyznało 4 wyróżnienia. W kategorii proza: miejsce drugie - Aleksandra Staletowicz. Wyróżnienie przyznano zaś Damianowi Kopieciowi (l. 41) za recenzję książki

Sukces, miejmy nadzieję, zmobilizował laureatów do dalszego pisania. Już za rok będą znowu mogli podzielić się swoimi różnymi (choćby ze względu na dużą rozpiętość wiekową uczestników) poglądami, które wyrażą w tekstach poetyckich i literackich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 07.04.2007 20:59

Hmmm, nie miałem jeszcze okazji przeczytać tych tekstów...
Wykupili już wszystkie Verte... :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuju Ci:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobry tekścior :) pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.