Facebook Google+ Twitter

Wyślij swoją wiadomość w kosmos! Agencja kosmiczna czeka

Jeśli ktokolwiek z Was marzył kiedyś o podroży w kosmos, teraz ma szansę chociaż po części zrealizować swoje marzenie. Co prawda sami w kosmos wybrać się nie możemy, ale dzięki japońskiej agencji może polecieć tam nasze imię lub wiadomość.

 / Fot. Sephirohq/commons.wikimediaTa niecodzienna akcja przeprowadzona zostanie przez japońską stację kosmiczną JAXA, która w 2014 r. planuje wysłać w kosmos sondę Hayabusa 2, następczynię misji Hayabusa, rozpoczętą w 2003 r. Jej zadaniem będzie zbadanie planetoidy 1999 JU3. Sonda ma również zabrać ze sobą listę imion oraz wiadomości przesłane przez internautów. Hayabusa 2 ma dotrzeć do planetoidy w 2018 r., a w 2020 r. powrócić na Ziemię.

Wiadomość, imię lub ilustracja w kosmosie
10 kwietnia zostanie uruchomiona strona internetowa, dzięki której wszystkie zainteresowane osoby będą mogły wysyłać swoje zgłoszenia. Zbieranie propozycji zakończy się 16 lipca 2013 r. Aby jednak przesłać wiadomość, trzeba będzie spełnić pewne kryteria. Jedno imię może zawierać maksymalnie 20 znaków lub też 10 znaków japońskich. Jedno podanie może składać się z maksymalnie pięciu imion. Jeśli chodzi o wysyłanie wiadomości, te mogą liczyć do 60 znaków, czyli 30 znaków japońskich. W kosmos będzie można wysłać również ilustracje mieszczące się na kartkach formatu A4 lub A6.

Zebrane od internautów imiona, wiadomości oraz ilustracje zostaną umieszczone w pamięci dwóch urządzeń znajdujących się na pokładzie sondy. Jedno z nich w specjalnej kapsule powróci wraz z Hayabusa 2 na Ziemię, natomiast drugie pozostanie na planetoidzie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

@Marek Chorążewicz, podejrzewam, że jeszcze ktoś inny, dokładnie tak samo jak Ty, by argumentował potrzebę aktywnego uczestnictwa w życiu dziennikarstwa obywatelskiego Wiadomości24. I to słowo w słowo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Adek Jasiński Dzisiaj 16:14

Podejrzewam, że jeszcze ktoś inny ładniej niż Ty by opisał - upieram się przy swoim określeniu - "próżność"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Marek Chorążewicz, zauważ, że odciśnięcie stopy lub płytki metalowej na Piotrkowskiej jest zabiegiem nieco mniej skomplikowanym i spektakularnym, niż wysłanie sondy na planetoidę. Według mnie, w tej zabawie nie chodzi o pozostawienie na siłę "czegoś" po sobie z chęci zaspokojenia próżności, co o zaznaczenie swej obecności w pustce kosmosu, w celu zaspokojenia, wynikającej z ludzkiej potrzeby podróżowania, ciekawości. Pośród szarej maści naszej przyziemnej egzystencji, stajemy się bowiem w pewnym sensie kosmicznym podróżnikiem. Tyle że wirtualnym. Ale dobre i to.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajna zabawa, pokazująca przede wszystkim próżność człowieka. Każdy chciałby być w jakiś sposób ważny, nieśmiertelny, a już na pewno chce po sobie "coś" pozostawić. Trudno pogodzić się z myślą, że jesteśmy nic nie znaczącym dla świata trybikiem mechanizmu jego funkcjonowania. Poszukujemy sensu istnienia.

Wcale tego nie dyskredytuję, bo jeżeli dla kogoś sensem istnienia jest pozostawienie po sobie tego "czegoś" - nic mi do tego. Ma do tego pełne prawo, tak jak mieszkaniec Łodzi do wykupienia metalowej płytki ze swoim nazwiskiem, którymi wykładają później najdłuższą i najbardziej prestiżową ulicę miasta Piotrkowską.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.