Facebook Google+ Twitter

Wysmakowany urok małych browarów

Kto z nas nie lubi uroku małych browarów? W czasach, kiedy złocisty napój króluje w polskich domach i pubach, zmęczeni ekspansją światowych koncernów i identycznym smakiem globalnych piw, chętniej sięgamy po ich lokalne odmiany.

Ale gdzie ich szukać? Konsumenci o wyszukanych gustach przede wszystkim poszukują regionalnych marek, dlatego każda informacja o zamknięciu małego browaru powinna wywoływać niepokój wśród znawców tematu. Wraz ze zniknięciem lokalnego piwa, znikają maleńkie knajpki i pijalnie, niknie swoista przyjemność picia czegoś bliższego każdej lokalnej społeczności.

Wiele mówi się o renesansie lokalnego browarnictwa, jednak renesans małych browarów jest głównie „faktem medialnym”. Oprócz autentycznej dobrej roboty i uczciwego piwowarstwa wiele koncernów podszywa się pod jakość, jaką można osiągnąć tylko tradycyjną, wielodniową technologią. Czy używanie wyższych technologii i skracanie procesu produkcji piwa do kilkudziesięciu godzin rzeczywiście służy budowaniu pozycji wielkiego, złotego napoju?
Kto doceni takie piwo o kolorze ledwo zbliżonym do żółtego, nie mówiąc o złocistym?

Gorzej, że wiele dużych browarów zachowuje się tak jakby chciało zostać największym małym browarem na świecie. Aby przekonać się, co znaczy „małe, wielkie piwo”, nie trzeba odwiedzać najdalszych zakątków kraju czy Europy.

W ramach zbliżających się Natura Food 2011 twórcy Laboratorium Smaku m.in. Zbyszek Kmieć i Gieno Mientkiewicz, podejmą próbę wytyczenia granic między jakością a marketingiem wokół polskiego piwa. Niewątpliwą okazją spotkania, oprócz samej okazji degustacji piwa z prawdziwych małych browarów, będzie odkrywanie tajemnicy oszałamiającej kariery piw „niepasteryzowanych” i dyskusja o tym czy prawdziwy renesans piwowarnictwa w Polsce, na wzór czeski czy niemiecki jest w ogóle możliwy. Z pewnością spotkanie będzie rzadką okazją poznania piw wielokrotnie nagradzanych za smak i aromat, a także zaangażowanie ich twórców stojących często w opozycji do globalnych trendów rynkowych.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Gdzie i kiedy będzie ta degustacji piwa ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Małych browarów i namiarów na nie można szukać nie tylko na targach Natura Food ale w Internecie i na FB gdzie jest wiele stron i kilkunastu znawców tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.