Facebook Google+ Twitter

Wysoki Sądzie "Dziękuję za wysłuchanie"

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2016-05-03 16:28

28 kwietnia Fundacja Dzieci Niczyje i Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce pod honorowym patronatem Krajowej Rady Sądownictwa oraz Rzecznika Praw Dziecka zainaugurowała kampanię "Dziękuję za wysłuchanie".

Sprawiedliwość na witrażu w ratuszu w Buxtehude, Niemcy / Fot. By Oxfordian Kissuth - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31366842Akcja "Dziękuję za wysłuchanie" skierowana jest do sędziów wydziałów cywilnych, wydziałów rodzinnych i nieletnich.

Wysłuchanie daje możliwość bezpośredniego kontaktu sędziego z dzieckiem, lepszego zapoznania się z jego potrzebami i uwzględnienia jego opinii. Jest to szczególnie istotne w sprawach związanych z ustalaniem kontaktów z rodzicami, władzy rodzicielskiej, miejsca pobytu, orzeczenia i rozwiązania przysposobienia czy przeniesienia z placówki opiekuńczo-wychowawczej lub rodziny zastępczej.

Z badań przeprowadzonych w bieżącym i ubiegłym roku przez Fundację Dzieci Niczyje wynika, że sędziowie bardzo rzadko korzystają z możliwości bezpośredniego kontaktu z dzieckiem. / Fot. plakat Fundacja Dzieci Niczyje

Fundacja przypomina, że dzieci mają prawo do wyrażania poglądów we wszystkich sprawach, które ich dotyczą. Ten zapis Konwencji o prawach dziecka oraz Konstytucji RP ma zastosowanie także w sytuacjach postępowania cywilnego (art. 216 ze zn.1 i 576§2 kpc). W praktyce oznacza to, że sąd, zanim zdecyduje o dalszym losie dziecka, powinien osobiście poznać jego stanowisko i wziąć je pod uwagę przy rozstrzyganiu.

Celem czynności wysłuchania jest uwzględnienie w postanowieniach sądu najlepiej pojętego interesu dziecka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tak, ważny temat kampanii ale media jakoś jej nie podejmują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wysłuchanie dziecka powinno być kwestią oczywistą. Mam nadzieję, że kampania wpłynie na stosowanie tej zasady...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.