Facebook Google+ Twitter

Wysokie becikowe zwiększy liczbę urodzeń

Wysokie zapomogi finansowe i ulgi podatkowe wzorem innych państw, zamierza wprowadzić rząd Hongkongu dla rodzin z dziećmi, walcząc z niskim wskaźnikiem urodzeń i starzeniem społeczeństwa.

 / Fot. SCMP
Wysokie zapomogi finansowe i ulgi podatkowe wzorem innych państw, zamierza wprowadzić rząd Hongkongu dla rodzin z dziećmi, walcząc z niskim wskaźnikiem urodzeń i starzeniem społeczeństwa. Czteromiesięczne społeczne konsultacje w tej sprawie rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

Zmiany w polityce prorodzinnej są niezbędne, gdyż według przewidywań 1/3 Hongkończyków do 2041 roku przekroczy 65 lat a przyrost naturalny jest jednym z najniższych na świecie.

Nowy system w założeniu miałby być wzorowany na rozwiązaniach przyjętych m.in. w Singapurze, gdzie rodzice przy urodzeniu pierwszej dwójki dzieci otrzymują becikowe w wysokości 6 tyś dolarów singapurskich (15,3 tyś zł), a za trzecie i czwarte dziecko po 8 tyś dolarów singapurskich (20,5 tyś. zł). Pracujące mamy mogą także zaoszczędzić na podatkach 3 tyś dolarów (7 600 zł), jeśli dziadkowie sprawują opiekę nad dzieckiem pod nieobecność pracujących rodziców.

Inne dyskutowane propozycje to ulgi podatkowe dla pracodawców opłacających opiekę nad dziećmi pracownikom i płacący za nieobecność rodziców w pracy spowodowaną ich wizytą w szkołach (zebrania, wywiadówki etc) a nawet płatne dni wolne dla rodziców podejmujących leczenie związane z płodnością.

Według ostatnich badań, chęć posiadania drugiego dziecka na przestrzeni ostatnich 20 lat wzrosła z 12,7% do 20,2%, jednak ilość kobiet decydujących urodzić drugie dziecko znacząco spadła.

Bez wątpienia rząd Hongkongu stać na wysokie zapomogi dla matek z dziećmi. Budżet miasta od lat jest na znaczącym plusie a rezerwy finansowe Hongkongu są ogromne. Rząd natomiast jak do tej pory niewiele robi by ulżyć matkom. Z jednej strony oferuje zwolnienia podatkowe, lecz koszta związane z urodzeniem i wychowaniem dzieci są w Hongkongu tak duże, że nieliczne rodziny decydują się na posiadanie więcej niż 1 dziecka.

A co do liczb, urodzenie dziecka w prywatnym szpitalu w Hongkongu to koszt od 30 do nawet 60 tyś złotych. Jednorazowa wizyta u lekarza - 220 zł, miesięczny wydatek na pieluchy - 220 zł, miesięczny wydatek na mleko w proszku - 420 zł. Większość kobiet decyduje się także na zatrudnienie filipińskiej lub indonezyjskiej opiekunki do dziecka, a to wydatek blisko 1600 zł miesięcznie. Tanio więc nie jest a to przecież dopiero początek.

Błażej Babik
http://www.hongkong.info.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.