Facebook Google+ Twitter

"Wyspa Krym" Wasilija Aksjonowa

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co by było, gdyby komuniści nie zwyciężyli w Rosji? Gdyby gdzieś na uboczu pozostała dawna biała Rosja? Jeden z możliwych scenariuszy rozwija "Wyspa Krym”.

Fotografia okładki książki. / Fot. -Choć z lekcji geografii powinniśmy pamiętać, że Krym jest półwyspem, to jednak Wasilij Aksionow (1932-2009) na potrzeby swojej książki oddzielił Krym od lądu. Marsz bolszewików, idących przez zamarzniętą cieśninę by zająć wyspę zatrzymały salwy angielskiego okrętu. Dzięki temu wydarzeniu na wyspie, chronionej ze wszystkich stron przez Morze Czarne, przetrwała dawna Rosja, choć w mocno zmienionej i zdemokratyzowanej już formie. Na drugim brzegu, naprzeciw maleńkiej, lecz silnej ekonomicznie wyspy, wielkie ZSRR spoglądało z uwagą na swojego sąsiada.

Na wyspie zaś sytuacja stała się bardzo ciekawa. W demokratycznym systemie pojawiają się różne partie i stowarzyszenia. Ich cele są bardzo zróżnicowane. Nakłada się na to także konflikt pokoleniowy i formująca się na wyspie nowa narodowość - jaki. Na czele jednej z organizacji staje redaktor jednej z najważniejszych gazet na wyspie i syn zasłużonego oficera „białych” - Andriej Łucznikow, uczyniony przez autora głównym bohaterem.

Jego marzeniem jest doprowadzenie do połączenia Wyspy Krym z macierzą. W tle pojawia się trójkąt miłosny i gra wywiadów. Powieść ta stanowi swoiste „rozliczenie” autora z radziecką rzeczywistością. Wielką zaletą powieści są wyraziste sylwetki bohaterów oraz humor wysokiego lotu.

Prócz przedstawienia dziejów „Związku Wspólnego Losu” autor skłania czytelników do refleksji nad ludzką mentalnością, metamorfozą człowieka, potrzebą wolności, i systemem działania państw totalitarnych. Książkę tę mogę polecić miłośnikom historii alternatywnych. Niestety osoby niezbyt zainteresowane tą tematyką mogą się poczuć nieco rozczarowane, choć jest to na pewno pozycja godna uwagi dla wszystkich.

Wasilij Aksionow „Wyspa Krym”
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2001
Liczba stron:
335

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.