Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20637 miejsce

Wyspa Świętego Ludwika w Paryżu

Nazwana na cześć króla Ludwika IX Świętego, jedna z dwóch wysp obok Wyspy Cité na Sekwanie w sercu stolicy Francji, była niegdyś ulubionym miejscem Polonii. Na powierzchni 11 hektarów mieszka tu prawie dwa i pół tysiąca Paryżan.

Wyspa Świętego Ludwika od strony Wyspy Cite, luty 2012. / Fot. Krystyna NitaZanim została zabudowana, nazywano ją wyspą Najświętszej Marii Panny. Król Karol Łysy ofiarował ją biskupowi Paryża w 867 roku. Potem przeszła w ręce kanoników Najświętszej Marii Panny. Była wtedy połączona kładką z lewobrzeżnym Paryżem. W średniowieczu znajdowały się tutaj magazyny drewna i pastwiska dla bydła. Czasem organizowano tu uroczystości wymagające przestrzeni.

W 1356 roku, w czasie budowy murów obronnych Karola V wokół Paryża, na ich przedłużeniu wykopano kanał. Część zachodnia była nazywana wyspą Najświętszej Marii Panny. Niezamieszkałą część wschodnią nazwano Wyspą Krów.
Wyspa Świętego Ludwika - plan / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Paris_4th.png
Plany zabudowy wyspy zostały przygotowane za panowania Henryka IV. W 1614 roku jego żona, Maria Medycejska sprawująca władzę w imieniu młodocianego Ludwika XIII, powierzyła zadanie zabudowy Krzysztofowi Marie, głównemu przedsiębiorcy i specjaliście od budowy mostów. Kanał dzielący wyspę został zasypany. Jej brzegi umocnione i podniesione prawie o 10 metrów. Plan ulic przyjął formę szachownicy. Budowa trwała stosunkowo krótko, około 30 lat. Dzięki temu oko cieszy jednolitość stylistyczna.
Biblioteka Polska w Paryżu. / Fot. Krystyna Nita
Centralną ulicą jest rue-Saint-Louis-en-l’Île, arteria przebiegająca wzdłuż całej wyspy. Są tu liczne kawiarenki. Można tu podobno zjeść najlepsze lody w Paryżu. Do 1993 roku mieściła się tu polska księgarnia Libella założona i prowadzona przez Kazimierza Romanowicza, księgarza i żołnierza 2. Korpusu Polskiego. To tutaj Adam Michnik podobno wykrzyknął, że nigdy nie widział naraz tak wielu zakazanych książek. Romanowicz zajmował się również działalnością wydawniczą. W 1959 r. wraz z żoną Zofią, pisarką emigracyjną, założył Galerię Lambert, gdzie wystawiano obrazy współczesnych malarzy polskich i światowych. Swoje wieczory autorskie mieli tu Józef Czapski, Zbigniew Herbert, Gustaw Herling-Grudziński, Konstanty Jeleński, Jan Nowak-Jeziorański i Aleksander Wat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Bardzo dziękuję Państwu za wszystkie uzupełnienia mojego artykułu:)
O Wyspie Cite napiszę osobny tekst. Wyspa ta jest zupełnie inna od Wyspy Świętego Ludwika. Ma znacznie dłuższą historię i bardzo dużo zabytków.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 14.06.2012 20:50

Ciekawe.Tej historii nie znałem choć dość dobrze znam Paryż.Dla uzupełnienia mogę dodać że w średniowieczu po drugiej stronie wyspy Cite istniała jeszcze jedna wyspa zwana Kozią, potem nazwana Żydowską gdyż odbywały się tam egzekucje paryskich Żydów.Spalono tam również Wielkiego Mistrza Templariuszy Jakuba de Molay i prowincjała Normandii Gotfryda de Charnay, przez co zwano ją również wyspą Templariuszy.Podczas budowy Pont-Neuf połączono ją w jedno z wyspą Cite.W tym miejscu znajduje się obecnie ogród Vert Galant.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z przyjemnością przeczytałam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdaje mi się, że i T. Kościuszko pomieszkiwał tam zanim wyjechał do Solury.
Na wyspie jest też wiele wspaniałych galerii sztuki i malarstwa. W jednej z nich widziałam polskich twórców, a jedna jest lub była do niedawna właśnościa polskiego malarza. To rzeczywiście urokliwe i spokojne miejsce w sercu Paryża.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak wiele ciekawych informacji i tak wiele śladów naszych rodaków.
I ja chciałabym tu swój ślad zostawić, oczywiście nie na tablicach upamiętniejących,
ale chociaż na bruku :-)))
Krysiu, jak zwykle 5 z plusem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłam kilkakrotnie w Paryżu, dzisiaj wszystko się rozpłynęło we wspomnieniach. Dziekuję Krystyno za przypomnienie chociaż trochę z historii tego wspaniałego miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.