Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8827 miejsce

Wyspiański - wystawa w Narodowym

W związku z setną rocznicą jego śmierci, w Muzeum Narodowym w Warszawie, będzie można zobaczyć prace jednego z najwybitniejszych artystów polskich, Stanisława Wyspiańskiego. Po raz pierwszy cała spuścizna artysty zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności.

Stanisław Wyspiański był prawdziwym człowiekiem renesansu: wspaniałym malarzem (uczniem i współpracownikiem Jana Matejki), twórcą grafik do wielkich dzieł literackich (m.in. do "Iliady" Homera), reformatorem teatru, scenarzystą, kostiumologiem i współzałożycielem kulturalnego periodyku "Życie", a także autorem projektu uczynienia ze wzgórza wawelskiego Akropolis, pomnika dziejów i potęgi Polski.

Artysta wyrósł w kulturze modernizmu i to właśnie jej wpływy widoczne są w jego dziełach. Jego prace w znakomitej większości mają charakter symboliczny (twórcy okresu Młodej Polski uważali, że świat realny jest tylko zasłoną dymną, a sztuka istotna i nieśmiertelna musi być symboliczna). Charakterystyczną cechą jego obrazów jest ich wysoki poziom estetyczny, tak ważny dla twórców stylu secesji. W portretach Wyspiańskiego dużą rolę odgrywają emocje i uczucia, nic w tym dziwnego w końcu większość portretowanych osób należało do jego rodziny. Artysta nazywany jest "wielkim reformatorem teatru". Jako jeden z pierwszych ustawiał na równi scenariusz, muzykę, kostiumy i charakteryzację.

Na warszawskiej wystawie będzie można obejrzeć eksponaty z różnych dziedzin sztuki: obrazy olejne, pastele (ulubiona technika artysty), akwarele, rysunki, szkice, grafiki, projekty mebli i kostiumów teatralnych. Nie zabraknie najsłynniejszych prac artysty: namalowanych w latach 1898 - 1899 "Chochołów" będących metaforą uśpionego w niewoli narodu, "Caritas" (częściej nazywaną "Madonną z Dzieciątkiem") a także fragmentu projektu witraża do katedry we Lwowie.

Jak podkreślają twórcy wystawy, większość obiektów do tej pory dostępna była dla zwiedzających okazjonalnie albo bardzo rzadko. Przede wszystkim z powodów technicznych (z obrazów wykonanych w technice pastelu osypuje się kredka). Znaczna część spuścizny Wyspiańskiego zostanie pokazana po raz pierwszy. Dodatkową atrakcją wystawy będzie prezentacja prac związanych ze spektaklami teatralnymi i filmami nakręconymi na podstawie dramatów mistrza. Autorami prac są reżyser Andrzej Wajda i scenografka Krystyna Zachwatowicz. Dzięki uprzejmości państwa Wajdów na wystawie zaprezentowane będą również projekty scenograficzne, kostiumy, plakaty i rekwizyty powiązane z dramatami "Noc listopadowa" i "Wesele".

Jako ciekawostkę trzeba nadmienić, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2007 rokiem Stanisława Wyspiańskiego w uznaniu za jego wkład w polską kulturę i dziedzictwo narodowe.

Warto też śledzić na bieżąco informacje dotyczące wystawy ponieważ organizatorzy zapowiadają masę atrakcji m.in. niedzielne zwiedzanie z przewodnikiem, przedstawienia teatralne dla dzieci i cykl wykładów poświęconych Wyspiańskiemu ujętych w cyklu "wykłady czwartkowe".

"Jak meteor ..." - wystawa czynna od 10.08.2007 - 30.09.2007.
Więcej wiadomości, adres muzeum i ceny biletów - http://www.mnw.art.pl
Muzeum Narodowe, Warszawa, Al. Jerozolimskie 3, tel. 48 22 629 30 93.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

+ w tym tekście czuć prawdziwą pasję ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Jesteś niebywała. Opisujesz wystawę, ze zdjęciami, jeszcze przed jej rozpoczęciem :)
Była jakaś przedpremiera, czy co? ;)
Jak już zaczną wpuszczać ludzi, to ja też się wybieram. Szczególnie, że oglądanie Wyspiańskiego zaraz po wystawianych wcześniej pracach Muchy, to w zasadzie jak komplet :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.