Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4621 miejsce

Wyspy Kanaryjskie. Ogień blisko "świętego miejsca". Ewakuowano 5 tys. osób

Rekordowe upały, przekraczające 40 stopni Celsjusza, susza i silne wiatry, sprzyjają rozwojowi pożarów w różnych rejonach Hiszpanii. Obecnie płoną lasy i łąki m.in. na Wyspach Kanaryjskich.

Wspaniałe, zwykle górzyste krajobrazy hiszpańskich Wysp Kanaryjskich, pokrywają obecnie tragicznie wyglądające czarne, bure i szare kłęby dymu. Wyspy, głównie Gomerę i Teneryfę, opanowały szalejące – jedne z największych dotychczas - pożary - informuje http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/664449,Pozary-na-Wyspach-Kanaryjskich-Ewakuowano-5-tys-osob'polskieradio.pl. Prawdopodobną ich przyczyną jest największa od 60 lat na tym terenie susza.

Według regionalnego ministra gospodarki - pożary, które wybuchły na tych dwóch wyspach archipelagu Wysp Kanaryjskich, zmusiły władze do ewakuacji około 5 tys. osób. Mimo zmasowanej akcji przeciwpożarowej, ani na Teneryfie, ani na Gomerze, nie udało się na razie opanować ognia. W akcji gaszenia stoją na przeszkodzie: silny wiatr, wysoka temperatura oraz trudno dostępny, górzysty teren wysp.

Szalejący ogień na Gomerze i Tereryfie

Pożary na Gomerze trwają już kilka dni. Ogień szalejący na wyspie od 4 sierpnia strawił już ponad 4 tysiące hektarów łąk, lasów i zarośli w rejonie Parku Narodowego - "świętego miejsca" z rezerwatem przyrody Garajonay, który przez UNESCO został zaliczony do światowego dziedzictwa ludzkości.

Kiedy w piątek żywioł wydawał się już opanowany, w sobotę wybuchł z nową ogromną siłą, podsycaną przez wiatr i suszę i niemal natychmiast obrócił w popiół dalszych 600 ha lasu. Natychmiast władze musiały ewakuować 2,5 tys. mieszkańców 13 wiosek i osiedli, w zachodniej i południowo-zachodniej części wyspy.

Natomiast na Teneryfie, gdzie pożary wybuchły w sobotę, ewakuowano dotychczas przeszło 2,2 tys. osób. Szalejący ogień rozprzestrzenia się szybko, również podsycany - podobnie jak na Gomerze - przez silny wiatr i zagraża już innemu rezerwatowi przyrody, który leży na zboczach góry Teide.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 12.08.2012 21:05

" Od powietrza,głodu,ognia i wojny..."

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc^
  • Gerard Stenc^
  • 12.08.2012 20:27

Normalność natury ziemskiej,ogień lub woda i trzęsienia .Współczuję jako szary człowiek-mieszkańcom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.