Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4191 miejsce

Wyspy Kanaryjskie. Teneryfa i jej tajemnicze piramidy. Cz. II

Na wschodnim wybrzeżu Teneryfy znajduje się sześć piramid schodkowych o prostokątnej podstawie. Od lat są wielką archeologiczną zagadką ze względu na ich podobieństwo do południowoamerykańskich piramid, budowanych przez Majów i Azteków.

Tajemnicze piramidy. / Fot. Isabella DegenCzy możliwe, że są pozostałością po Atlantydzie? To oczywiście pytanie bez odpowiedzi, bo nie potrafił tego udowodnić nawet zafascynowany piramidami Thor Heyerdahl (1914-2002), słynny norweski odkrywca, podróżnik, antropolog i etnolog. W miasteczku Güimar w osadzie Chacona, piramidy stały od zawsze i nikogo to nie dziwiło. Najstarsi mieszkańcy wspominają, że kiedyś, w dzieciństwie, był to plac ich zabaw.

Schodkowe pryzmy kamieni nadawały się wspaniale do wspinania, najwyższa bowiem liczy sobie około 10 metrów wysokości. Od dawna na Teneryfie uważano je za przypadkowe stosy kamieni, ale oto dostrzeżono kolejną piramidę w Icod de los Vinos, niestety bezmyślnie zniszczoną podczas budowy drogi, w La Orotava i jeszcze jedną w innej części Güimaru. Wcześniej piramidami nikt się nie interesował. Były zapomniane, ponieważ podczas dyktatury gen. Franco (1936 do 1975) było zabronione wszystko, co nie było hiszpańskie.

Park Etnologiczny w miejscowości Chacona-Güimar. / Fot. Isabella DegenPierwszym, któremu hałdy kamieni nie dawały spokoju, był miejscowy naukowiec i badacz z Uniwersytetu La Laguna Emiliano Bethencourt. W 1991 roku sprowadził Thora Heyerdahla na Teneryfę, ten po pierwszych oględzinach uznał, że piramidy zasługują na dalsze badania archeologiczne.

Heyerdahl norweski badacz i podróżnik, zasłynął dzięki wyprawie z 1947 r. przez Ocean Spokojny na tratwie Kon-Tiki, zbudowanej z drewna balsa. Tohr Heyerdahl odbył więcej podobnych wypraw aby udowodnić, że starożytne łodzie mogły pokonywać znaczne odległości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 06.09.2010 17:25

Jakimś dziwnym i nie zrozumiałym trafem pominąłem ten artykuł, cóż.... Moja strata, że wcześniej nie czytałem tej fascynującej relacji. Ale siedząc w domciu z nogą w gipsie NADROBIĘ ! To tylko mi pozostaje, że poczytam, gdyż zanim ruszę gdzieś na szlaki, zima nas swym białym płaszczem otuli...
Isabell, chyba poproszę Cię o stały abonament na Twe artykuły. Nic dodać, nic ująć 5* przybijam od siebie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiele śladów przyciągało badaczy w to miejsce. Myślę że brakowało im sposobu myślenia i spojrzenia Isabel. No ale najpierw trzeba się takim urodzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.08.2010 17:16

Nie będę oryginalny... :))) Niezmiernie ciekawe! 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystkie artykuły Izy to "kuszenie bez granic".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podpisuje się pod komentarzami. Jaki Świat jest ciekawy i nieodgadniony:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Och, znowu kusisz!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już kiedyś czytałem, że Wyspy Kanaryjskie zachowały na swoim terenie zabytki zaginionych cywilizacji i obyczajów. Atlantyka - póki ta zagadka nie zostanie wyjaśniona do końca, zawsze będzie zrywać sen z powiek naukowcom i odkrywcom;))
Ważne jest przypominanie o zaginionych cywilizacjach i kulturach! Duży wkład ma w tym niemiecko-francuska TV ARTE oraz 3Sat.
Ważne...ażeby nie sądzić że dzisiejsza cywilizacja & kultura istnieje tylko, bo byli...krzyżacy i walki religijne! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest bardzo ciekawe, że praktycznie nie używa się spoiwa, kamienie układane są specjalną techniką, zawód ten przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Jedynie w wypadkach kiedy jest nachylenie terenu stosuje się spoiwo...ale jakie? Może uda mi się też ten temat zgłębić ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.08.2010 20:47

Artykuł 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.