Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1903 miejsce

Wyspy Kanaryjskie. Zwyczaje i ciekawostki świąt Bożego Narodzenia

Okres Bożego Narodzenia na Wyspach Kanaryjskich wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce, a nawet różni się od niektórych regionów Hiszpanii. Panuje tu klimat wiecznej wiosny. Jest ciepło, termometry wskazują około 20 stopni, świeci słońce.

Tradycyjne oświetlenie świąteczne ulic. / Fot. Isabella DegenŚwiętowanie Bożego Narodzenia trwa dwa tygodnie – od 24 grudnia do 6 stycznia. Ale już od pierwszej niedzieli adwentu daje się odczuć tę charakterystyczną świąteczną atmosferę. Rozpoczyna się wtedy szał dekorowania, w supermarketach pojawiają się nawet prawdziwe, zielone choinki sprowadzone z Europy, przybrane tradycyjnie bombkami i łańcuchami. Na ulicach jest zwyczaj zawieszania światełek, które oznajmiają Buenas Fiesta lub Feliz Navidad i ozdabiają Wyspy Kanaryjskie aż do Trzech Króli.

W hiszpańskiej tradycji Święty Mikołaj nie przychodzi z prezentami i Wyspy Kanaryjskie nie są w tym żadnym wyjątkiem. W ostatnich latach upowszechniła się jednak europejska kultura i w niektórych domach dzieci otrzymują słodycze. 6 grudnia w Hiszpanii jest wolny od pracy, nie ze względu na Mikołaja, lecz święto państwowe ustanowienia konstytucji hiszpańskiej. Próżno szukać wówczas prezentów pod poduszką lub w skarpecie.

Okres adwentu jest również okazją do specjalnych towarzyskich spotkań, tzw. Comida de Navidad organizowanych dla pracowników firm, ale również dla seniorów oraz osób samotnych.

Składanie sobie nawzajem życzeń przy wspólnym stole przypomina polskie spotkania opłatkowe, chociaż tradycja dzielenia się opłatkiem jest tu nieznana. Podobnie na popularności straciło wysyłanie kartek z życzeniami świątecznymi. Być może tradycja ta powoli wszędzie zanika, wypierana przez internet i telefony komórkowe.

Tydzień poprzedzający święta Bożego Narodzenia Navidad wypełniony jest spokojniejszymi rozrywkami. Gminy przygotowują specjalny program, w którym istotne miejsce zajmują koncerty muzyki poważnej, występy chórów z pieśniami adwentowymi w stylu gospel. Organizowane są również jarmarki świąteczne z produktami spożywczymi, zwłaszcza z wyrobami cukierniczymi, likierami i innymi tradycyjnymi wyspiarskimi produktami.Los bożonarodzeniowej loterii. / Fot. Wikimedia Commonos

Wydarzeniem nie do pominięcia jest narodowa loteria bożonarodzeniowa, istniejąca od 1812 roku. Jest to największa loteria na świecie, udziały i wygrane opiewają na miliardowe sumy. W godzinach przedpołudniowych 22 grudnia odbywa sie losowanie... życie zamiera na wyspach, ulice pustoszeją... bo wszyscy siedzą przed telewizorami, obserwując losowanie.

Wygrana stanowi 70 proc. wartości sprzedanych losów, w 2006 roku wygrane opiewały na 2,142 miliardów euro. Wygrane w loterii będą też nieodłącznym tematem świątecznych spotkań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Dobrze, że podtrzymują tę tradycje. Isabello. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, to ja już rozumiem, dlaczego nie mailujesz. Ja tu czekam, a Ty na Teneryfie ;) Fajne takie święta w temperaturce 20 stopni. Pozdrawiam z mroźnego i wietrznego Wrocławia, Janina

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawie pielęgnowana tradycja. No a ta loteria dodaje w tym okresie specjalnej okrasy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Choć Święta Bożego Narodzenia przeżywane są w duchu miejscowych tradycji, jedno jest wspólne - zawsze towarzyszy im radosny nastrój :)
Wszystkiego dobrego Izo, Wesołych Świąt!

Komentarz został ukrytyrozwiń

I zrobiło się świątecznie :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak sobie rozmawialiśmy z Hubertem trochę na Twój temat: - Mówiłem mu że masz trzy ojczyzny: Polskę, Niemcy i Hiszpanię i dlatego....Ten artykuł zdaje się potwierdza moje słowa;)) Zdrowych i pogodnych Swiąt Isabello - gdziekolwiek byś je nie obchodziła! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.12.2010 13:35

Można by zaśpiewać...a w sercu zawsze maj:)) Po Twoich wcześniejszych artykułach obiecałam sobie wycieczkę w przyszłym roku i kto wie...może przyszłe święta:) Super!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Isabello, za stałą porcje informacji o Teneryfie. Łatwiej wracać pamięcią do ciepłych klimatów dzięki twoim materiałom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A od owoców jeszcze lepszy napój, pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tych winogron to im trochę zazdroszczę, uwielbiam te owoce :)
Ciekawie napisane, wiem troszkę więcej o zwyczajach na świecie. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.