MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wystartowała KanguroMania!

Marta Jenner
Marta Jenner
Twarz KanguroManii
Twarz KanguroManii fot. z materiałów własnych projektu
Matka niosąca dziecko w chuście - taki obrazek kojarzył się do niedawna z mieszkankami krajów Trzeciego Świata. Dziś nie należy do rzadkości na ulicach największych europejskich miast.

Ciekawe nowinek Polki nie chciały pozostawać w tyle za innymi Europejkami. Spróbowały babywearingu i stwierdziły - to jest to!

Kangurza awangarda

Już blisko pięć lat temu Marcin Zakrzewski i jego żona, Katarzyną Dudo - Zakrzewska postanowili propagować w Polsce babywearing, którym zainteresowali się w Niemczech i z powodzeniem przetestowali na własnych synach. Kasia i Marcin założyli portal Chustomania.pl i zdobyli uprawnienia trenerów drezdeńskiej Szkoły Noszenia.
W 2006 r. pierwsi pasjonaci - mamy i tatusiowie - spotkali się wirtualnie na internetowym forum dyskusyjnym Kawałek szmaty - chusty i.... Spotkania przeniosły się do realu i w ten sposób we wrześniu następnego roku powstał Klub Kangura. Dziś jest to stowarzyszenie, które ma oddziały w 19 polskich miastach. "Kangury"rozpowszechniają ideę chustonoszenia i dzielą się doświadczeniami.

Moda, wygoda... a może coś więcej?

Wiele mam zdecydowało się na ten eksperyment przede wszystkim po to, aby uwolnić się od wózka, z którym tak trudno wsiąść do tramwaju, poruszać się wśród sklepowych półek, spacerować po plaży czy po lesie. Szybko się przekonały, że chusta zapewnia również swobodne ręce, a bezpośrednia bliskość matki wpływa na dziecko kojąco - najbardziej marudne maluchy spokojnie usypiają, czując ciepło matczynego ciała i słysząc bicie serca. Okazało się, że chusta ułatwia dyskretne i wygodne karmienie piersią.

Za, a nawet przeciw

Jak to zwykle bywa, entuzjazmowi jednych towarzyszył sceptycyzm innych. Pojawiły się pytania i wątpliwości. Rodzice zastanawiali się, czy noszenie w chuście nie zakłóci prawidłowego rozwoju dziecka, obawiali się o własny kręgosłup, nie wiedzieli, jak dobrać i prawidłowo wiązać chustę, jak sobie radzić podczas upałów, deszczu lub mrozu. Krytykowali wysokie ceny chust. Niekiedy dodatkowo dezorientowały ich sprzeczne wypowiedzi pediatrów i ortopedów. Wskazówek szukali głównie na internetowych forach dyskusyjnych.

KanguroMania przychodzi z pomocą

Chustomaniacy zyskali właśnie cennego sojusznika - w Polsce rozpoczęła się KanguroMania, czyli pierwsza zakrojona na szeroką skalę kampania edukacyjna promująca babywearing, adresowana do rodziców i pracowników służby zdrowia.
Projekt realizują polscy lekarze i profesjonalni trenerzy Trageschule Dresden. Wezmą w nim udział fizjoterapeuci, psychologowie i doradcy laktacyjni. Przez najbliższe dziewięć miesięcy będą uczyć, radzić i rozwiewać wątpliwości.

Wczoraj ruszyła strona internetowa kampanii kanguromania.pl, a już pod koniec miesiąca w Łodzi odbędą się warsztaty poświęcone sztuce noszenia dzieci w chuście. Nieco później będzie można wziąć w nich udział w innych dużych miastach.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto