Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25762 miejsce

Wystawa "2 x M + P" od dziś w Ostrowcu Świętokrzyskim

Już po raz drugi w ciągu ostatniego roku bywalcy Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim mogą się zetknąć ze sztuką przez wielkie S. Po Salvadorze Dalim przyszła kolej na prace Picassa, Mattise’a i Miró.

Otwarcie wystawy: Jakub Lep (właściciel kolekcji) i Jolanta Chwałek (dyrektor BWA) / Fot. Krzysztof KrzakWystawę, której tytuł stanowią nazwiska prezentowanych twórców otwarto w ostrowieckiej galerii w piątek, 27 lutego. Na ekspozycję składa się kilkadziesiąt grafik, będących własnością polsko – niemieckiej firmy Lep Art Consulting oraz prywatnego kolekcjonera i marszanda, Jakuba Lepa.

Najbardziej znany z trójki malarzy, Pablo Picasso, to współtwórca kubizmu, kierunku, który rozwinął się we Francji na początku XX wieku. Deformacja, dekonstrukcja i kolaż to charakterystyczne techniki stosowane przez malarzy kubistów.
W Galerii BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim można obejrzeć cykl litografii, który Picasso stworzył, by zilustrować opowiadanie „Carmen” Prospera Mérimée oraz prace o tematyce erotycznej, pochodzące z tzw. „sekretnej kolekcji” artysty. Picasso pokazywał je jedynie kilku najbliższym przyjaciołom.

Prace Henri Mattise'a / Fot. Krzysztof KrzakDrugi z prezentowanych twórców, Henri Matisse, reprezentuje fowizm, kierunek w malarstwie, który inspiracje czerpał m.in. ze sztuki afrykańskiej. Wyróżnikiem tych prac jest niezwykle żywa, momentami bardzo daleka od rzeczywistej, kolorystyka świata przedstawianego. Na ostrowieckiej wystawie oglądamy prace Matisse’a powstałe dla czasopisma „Verve” oraz jego słynne wycinanki, zwane „Błękitnymi aktami”.

Katalończyk Joan Miró, niezwiązany z żadnym kierunkiem w sztuce ubiegłego stulecia zajmował się malarstwem, rzeźbą, grafiką i ceramiką. Stworzył własny styl, w którym odnaleźć można wpływy surrealizmu. Wyróżniają go organiczne formy i ostre, wyraziste linie. Niekiedy jego grafiki sprawiają wrażenie jakby były stworzone przez dziecko. W Ostrowcu prezentowane są te, które ukazywały się wcześniej w czasopiśmie „Litographus”.Przed grafikami Joana Miro / Fot. Krzysztof Krzak

Tancerka flamenco "obserwowana" przez Pabla Picasso / Fot. Krzysztof KrzakPrzy okazji tak doniosłego wydarzenia, jakim jest wystawa (w pozastołecznej w końcu galerii) uznanych twórców, tworzących historię światowej sztuki wizualnej, nie sposób pominąć kwestię zachowania się niektórych przychodzących do galerii. Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że wielu z nich przychodzi tutaj na darmowy kieliszek wina, cukierki, ciasteczka czy kanapeczki. A także na towarzyskie pogaduchy. Dodajmy: głośne, zakłócające wystąpienia artystów, gości, organizatorów.
Podczas opisywanej wystawy jedynie garstka autentycznych miłośników sztuki słuchała opowieści Jakuba Lepa (urozmaiconej występami tancerki flamenco) o jego niezwykłej kolekcji dzieł Picassa, Matisse’a i Miró. Pozostali „rządzili” przy bufecie. Pochwalam snobizm, polegający na bywaniu w przybytkach Kultury, ale apeluję także o choćby odrobinę kultury (osobistej).

Czytaj też:
Wszystkie moje miłości Stanisława Sudnika
Bezpośredni Sapkowski kontra napalczywi czytelnicy
Pierwsze foty za płoty

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Snobizm i powierzchowność odbioru sztuki przez duże S, to cecha wielu bywalców wernisaży.
Autorowi plus. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartek, raczej wiek nie ma tu znaczenia. Wszystko zależy od kultury osobistej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, coraz częściej widać takie osoby. Wydawać by się mogło to dziwne, ale te osoby to głównie osoby starsze. Młodzi są wstanie uszanować to, co mówi artysta. Poza tym młodych jest zdecydowanie mniej na takich imprezach.

Dobry tekst. +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe +

Ostatni akapit także:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.