Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34108 miejsce

Wystawa „ Łódź – belgijskie spojrzenie” Françoise Remy

Obecnie w Galerii Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego można oglądać wystawę Françoise Remy z Belgii. To druga w tym miejscu tegoroczna prezentacja autora z zagranicy. Jej wernisaż z udziałem autorki odbył się 23 września.

Materiał promocyjny. / Fot. Françoise Remy. Wystawa Françoise Remy nosi tytuł: „Łódź – belgijskie spojrzenie”. Prace powstały w maju ubiegłego roku, podczas kilkudniowego pobytu artystki w tym mieście. Tak jak wielu zachodnich czy pochodzących z innego miasta artystów, zafascynowana Łodzią, zrobiła wtedy tysiące zdjęć reportażowych. Właśnie z tego zestawu pochodzi 36 barwnych prac prezentowanych teraz przy Piotrkowskiej 102.

Materiał promocyjny. / Fot. Françoise RemyTo Łódź zainspirowała artystkę do zrobienia tych fotografii. Jednak elementów charakterystycznych dla samego miasta na nich nie ma. Zdjęcia te mogłyby być zrobione w każdej innej europejskiej - i nie tylko – metropolii, co w jakiś sposób nobilituje rodzinne miasto m.in. Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina. To znaczy, że wbrew przejawianym niekiedy opiniom dezawuującym Łódź, rodzących się na podstawie medialnych doniesień o spektakularnych przestępstwach, nie odstaje ono od pewnej współczesnej normy.

Praca Françoise Remy. / Fot. Mirosława KasowskaNa fotografiach mamy festiwal detali. Na całość kolekcji składają się niewielkie wycinki łódzkiej rzeczywistości: np. trotuaru z kostki brukowej czy nierównej jezdni, różaniec zwisający z samochodowego lusterka, fragmenty ludzkich postaci – nóg, dłoni, łokci, ramion, barków, piersi, pleców, bioder, całych sylwetek lub ciała z fragmentem bielizny i spodni.

Praca Françoise Remy. / Fot. Mirosława KasowskaMożna by powiedzieć, że to reporterski minimalizm. Widzimy tylko część obyczajowych scenek zaobserwowanych przez artystkę na ulicy czy w jakimś lokalu. Z sytuacji tych artystka wyławia tylko niektóre elementy, nie przedstawiając danej sceny w całości. Dzięki temu, z jednej strony, fotografowane osoby zachowują anonimowość, a z drugiej, stają się jednym z uniwersalnych symboli współczesnego miasta.

Materiał promocyjny. / Fot. Françoise Remy.Niekiedy można mieć skojarzenia z malarstwem – np. gdy na jednej fotografii mamy różne faktury. Nie brak też elementów architektonicznych. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że w przeciwieństwie do większości artystów skupiających się podczas fotografowania starych łódzkich kamienic na zdewastowanych elewacjach, Françoise Remy jako bohatera przedstawia raczej samo słońce, a nie ścianę na którą padają jego promienie.

Autorka o sobie i notka o Françoise Remy. / Fot. Mirosława Kasowska Prace te udowadniają, że autorka ma wielki talent, poparty dość wyjątkową wrażliwością, do wychwytywania bardzo małych wycinków otaczającej nas rzeczywistości – takich, na które w ciągłym zabieganiu rzadko zwraca się uwagę, nie mówiąc już o nadawaniu im większych znaczeń. Prezentowane fotografie to poetyckie, delikatne, niejako kobiece dotykanie spojrzeniami otaczającego świata.

Podczas otwarcia wystawy. Od prawej: Zenon Kowal, Sławomir Grzanek, Françoise Remy oraz asystentka i tłumaczka Zenona Kowala. / Fot. Mirosława KasowskaPodczas otwarcia wystawy, którego dokonał prezes ŁTF Sławomir Grzanek, oprócz autorki obecny był dyplomata Zenon Kowal, delegat rządu belgijskiego przy ambasadzie Belgii ds. frankofońskich oraz jego asystentka, która podczas imprezy świetnie pełniła też rolę tłumaczki.

Goście podczas wernisażu. / Fot. Mirosława KasowskaPrace tej artystki już po raz drugi prezentowane są w Galerii Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Poprzednio wraz z André Demuthem, Christiane Desmedt, Pascalem Ducourantem, Barbarą Harsch, Geertem Joostensem i Anną Robazynski w dniach 29.05.2007 - 18.06.2007 wzięła udział w wystawie „Natura...”. Wtedy tych siedmioro belgijskich artystów przedstawiało swoje relacje ze środowiskiem naturalnym człowieka. Obecnie Françoise Remy odsłania osobiste refleksje dotyczące Łodzi. Jak one są można oglądać do 6 października.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.