Facebook Google+ Twitter

Wystawa dla kawoszy

Od ubiegłej niedzieli Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na ekspozycję, która jest gratką dla miłośników kawy. Wielbiciele kultowego napoju mogą między innymi zobaczyć zabytkowy ekspres.

Zabytkowy ekspres. / Fot. Magda Grabowska- Kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł, słodka jak miłość - stwierdził francuski polityk Charles-Maurice de Talleyrand. Czy miał rację? Jaka naprawdę powinna być kawa? Jak ją przygotować? Jak parzono kawę kiedyś? I wreszcie, kiedy stała się tak popularna?

Na te wszystkie pytania odpowiada wystawa, którą od niespełna tygodnia można oglądać w sali wystawowej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorzy ekspozycji, czyli Włoski Instytut Kultury, BUW oraz Stowarzyszenie Kulturalne "Colosseum" postanowili pokazać nam historię kawy od jej początków do czasów współczesnych. Oglądając eksponaty znajdujemy informację o tym, że najstarsze świadectwa spożywania kawy przez człowieka sięgają 525 roku naszej ery, a 1600 jest rokiem sprowadzenia tego niezwykłego napoju do Europy. Jednocześnie wśród eksponatów znajdujemy ekspres mokka stworzony przez Alfonso Bialettego dopiero w 1933 roku. Mamy tu więc do czynienia z chronologiczną opowieścią.

Uniform kelnerski. / Fot. Magda GrabowskaEkspozycja prezentuje także szereg obrazów oraz kadrów z dzieł filmowych, przedstawiających rytuał picia kawy. Warto przypomnieć, że kawiarnie, a co za tym idzie rytuał spożywania kawy, są wpisane w historię literatury i sztuki. Literaci lub malarze niezwykle często spotykali się w tego typu miejscach, a sama kawa uważana była od zawsze za napój pobudzający do myślenia i działania. Motyw picia kawy często występuje zarówno w literaturze, jak i sztuce. Przykłady przytoczone są właśnie wśród eksponatów wystawy.

Dziś picie kawy jest codziennością, niejednokrotnie niezauważalną chwilą z całego dnia. Warto przyjść na wystawę i dowiedzieć się, jaka jest historia napoju, który tak często towarzyszy nam w dyskusjach z przyjaciółmi, czytaniu gazety czy zwykłym rozmyślaniu. Wystawa dostępna jest codziennie od godziny 12 do 19. Wstęp jest bezpłatny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

A,zaiste,zapomniałam napisać. Wystawa będzie trwała do konca sierpnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Coś fantastycznego, na pewno się wybiorę :) Może nawet namówię tatę? Tata ma nawet małą kolekcję starych młynków do kawy i pewnie też mu się ta wystawa spodoba. Dzięki :)
Przy tekście o wystawie w BUW-ie ja bym się pewnie nie powstrzymała i dodałabym coś o okazji zobaczenia jednego z ciekawszych architektonicznie budynków w Warszawie, ze słynnymi ogrodami na dachu :)
A do kiedy będzie trwała wystawa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

pyszna wystawa :] z chęcią bym się na nią udała :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.