Facebook Google+ Twitter

Wystawa ekologiczna w Kościele Św. Krzyża w Zakopanem.

W Kościele św. Krzyża w Zakopanem, została zorganizowana wystawa ekologiczna, którą przygotowali uczniowie z gimnazjum nr 2 im. ks.prof.Józefa Tischnera, pod kierunkiem Barbary Szaroty.

Wystawa ekologiczna w Kościele Św. Krzyża w Zakopanem / Fot. Wanda SzpetmanPrzeprowadziłam wywiad z autorką wystawy i projektu ACT ECO, nauczycielką języka angielskiego Barbarą Szarota.

Jaki jest tytuł wystawy?
Barbara Szarota - Wystawa ma tytuł "Kościół a ekologia"

Jaki był cel tej wystawy?-
Zbierając różne materiały na tematy ekologiczne dzieliłam je na grupy, np. woda, powietrze,
klimat itd. Napotkałam szereg dokumentów i artykułów hierarchów Kościoła, na czele z papieżem Janem Pawłem II. Wydaje mi się, że warto było je zebrać i przedstawić, żeby pokazać, że ekologia jest ważna również z punktu widzenia nauki Kościoła i że jest to cenna Wystawa ekologiczna w Kościele Św.Krzyża w Zakopanem / Fot. Wanda Szpetmandroga dotarcia do społeczeństwa z przekazem ekologicznym. Z drugiej strony tablic przedstawiliśmy skrót naszej zeszłorocznej wystawy
(prezentowanej w szkołach i Urzędzie Miasta w 2009 r. -przyp.red.), za pomocą której chcemy zwrócić uwagę na szkodliwość wprowadzania do środowiska trujących substancji, pochodzących ze spalania odpadów w kotłowniach domowych, szczególnie tych, wykonanych z tworzyw sztucznych. Bardzo niepokojące jest, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Dlaczego wystawę pokazano w tym konkretnym kościele?
Wystawę "Kościół a ekologia" najpierw pokazaliśmy rodzicom naszej szkoły, w czasie wywiadówki. Zapytałam księdza Zdzisława Bogdanika z kościoła św. Krzyża, naszego katechetę czy można ją tam pokazać. Ksiądz się bardzo zainteresował i zaproszono nas.

Ksiądz Jan Twardowski / Fot. Wanda SzpetmanOsoby wymienione, jako organizujące wystawę to uczniowie gimnazjum i członkowie ACT ECO?
Wystawę przygotowali uczniowie Gimnazjum nr 2, którzy realizują mój autorski projekt
ACT ECO. Zapraszamy na naszą stronę internetową. Opisujemy tam między innymi nasze działania.

Na koniec kilka ciekawostek, by zachęcić czytelników do odwiedzenia wystawy.

Ksiądz prof.Józef Tischner / Fot. Wanda Szpetman"Jedno drzewo średniej wielkości pochłania rocznie ok.6 kg dwutlenku węgla. W ciągu 40 lat pochłania zatem 240 kg dwutlenku węgla"

"100 dojrzałych drzew zatrzymuje rocznie około 450 tys. litrów wody opadowej, dzięki temu można wydać mniej pieniędzy na kanalizację burzową i oczyszczanie wody."

"1 litr zużytego oleju silnikowego wylany do rzeki lub kanalizacji jest w stanie zanieczyścić 1 milion litrów wody"

Nie wycinajmy bezmyślnie drzew, nie zatruwajmy rzek!
Ojciec Święty Jan Paweł II / Fot. Wanda SzpetmanWystawa ekologiczna w Kościele Świętego Krzyża w zakopanem / Fot. Wanda Szpetman

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Agata
  • Agata
  • 10.01.2011 15:44

:)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam Panią Joannę Strączek artystkę plastyk, nauczycielkę plastyki i techniki w Gimnazjum nr 2 współtwórcę wspaniałej wystawy w Kościele Św. Krzyża w Zakopanem pt. "Kościół a ekologia", że opuściłam Panią w wywiadzie z Panią Barbarą Szarota.
Wanda Szpetman

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomik
  • Tomik
  • 09.01.2011 13:23

Fajne :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anka R.
  • Anka R.
  • 09.01.2011 00:29

Świetna innowacyjna inicjatywa! Super :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

SZacunek i uznanie. I WIELKIE BRAWA!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.