Facebook Google+ Twitter

Wystawa fotografii w Blue City: Potrzeba wody w Sudanie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-07-23 14:15

Działalność Leica Gallery, to prezentacja wybitnej sztuki fotograficznej, także tej która porusza ważne problemy społeczne czy ekologiczne. Wystawą 32 czarnobiałych zdjęć Wojciecha Grzędzińskiego wykonanych w Sudanie, Leica Gallery wspiera akcję budowania studni przez Polska Akcję Humanitarną. Wspólnie chcemy skłonić widzów do refleksji i konkretnych działań.

Blue City. www.wikipedia.org / Fot. Alina ZienowiczDziałalność Leica Gallery, to prezentacja wybitnej sztuki fotograficznej, także tej która porusza ważne problemy społeczne czy ekologiczne. Wystawą 32 czarnobiałych zdjęć Wojciecha Grzędzińskiego wykonanych w Sudanie, Leica Gallery wspiera akcję budowania studni przez Polska Akcję Humanitarną. Wspólnie chcemy skłonić widzów do refleksji i konkretnych działań.

Sudan - pustkowia, trawiaste przestrzenie gdzieniegdzie poprzecinane ubitymi duktami. To przyroda decyduje, kiedy spadnie deszcz, kto będzie miał wodę i kto przeżyje kolejne miesiące. W miejscu, gdzie temperatura w cieniu dochodzi do pięćdziesięciu stopni, a wilgotność bliska jest zeru, brak wody to wyrok śmierci.

Długa kolejka baniaków na wodę wskazuje odległość do studni. Kobiety dniami i nocami czekają by napełnić dwudziestolitrowy pojemnik. Na jedną osobę przypada tu około sześciu litrów wody dziennie, często mniej. Musi to wystarczyć na gotowanie, picie, mycie. To jedna trzecia minimalnych potrzeb.

Brak wody to też brak higieny. Mieszanina pyłu i wyschniętych odchodów zwierzęcych unosząca się nad rozgrzaną ziemią to częste zagrożenie zmiany najzwyklejszego zadrapania w śmiertelną infekcję. Brak opieki zdrowotnej sprawia, że ten kto dożywa 50 lat uważany jest za starca. Mówi dr Murray Trubshaw z Lekarzy bez Granic: Tu nie ma kobiety, która nie straciłaby dziecka. A takie, które straciły nawet czwórkę nie są rzadkością. Brak wody to główny problem ludzi w Sudanie.

Polska Akcja Humanitarna misję w Sudanie Południowym prowadzi od 2006 roku. Ze środków zgromadzonych dzięki Kampanii Wodnej oraz w ramach innych projektów, między innymi z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, udało się wywiercić i naprawić w sumie 46 studni. Zdarza się, że studnie są eksploatowane 24 godziny na dobę, a jedno ujęcie przypada nawet na 1.500 mieszkańców.

Planujemy budowę kolejnych ujęć wody pitnej, bo wierzymy, że każda nowa studnia
w znaczącym stopniu przyczynia się do rozwiązania kryzysu wodnego w tym kraju mówi Janina Ochojska, założycielka PAH.

Wernisaż wystawy odbędzie się 28 lipca o godzinie 18:30 w Leica Galery w centrum handlowym Blue City, Aleje Jerozolimske 179, poziom +1.

Wystawa będzie czynna do końca sierpnia. Wstęp wolny

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.