Facebook Google+ Twitter

Wystawa Frenetyków w Krasiczynie

9 października o godz. 17 w galerii krasiczyńskiego zamku, odbył się wernisaż otwierający wystawę Niezależnej Akademii Frenetyków.

Plakat zapraszający na imprezę / Fot. Dawid KędzierskiDeszczowe jesienne popołudnie można zagospodarować na spacer kulturalny. Tym razem ucztę dla oka i ducha zaprezentowali nam Frenetycy na czele z Tomaszem Królem, inicjatorem i organizatorem akcji wakacyjnego pleneru oraz podsumowujący lipcową imprezę, pod jakże znamiennym hasłem "Perła Podkarpacia", która odbyła się 9 października o godz. 17 w galerii krasiczyńskiego zamku.

Celebryta uroczystości Tomasz Król / Fot. Dawid KędzierskiNiezależna Akademia Frenetyków to międzynarodowa grupa artystów, w większości absolwentów polskich wyższych uczelni artystycznych, ale i studentów. W skład grupy wchodzą między innymi: WS UR Rzeszów, UMCS Lublin, ASP Kraków, ASP Lwów oraz Presowska Universita. Nazwę wykreował Michał Mroczka który wprowadził termin frenetyzm do sztuk plastycznych, tworząc tym samym nowe znaczenie i odmianę tego słowa. Głównymi celami NAF jest: podejmowanie działań na rzecz rozwoju regionalnego i lokalnego, promocja działań artystycznych, integracja środowisk twórczych. Frenetycy działają na terenie całej Polski, ale zamierzają wyjść ze sztuką dalej.

Frenetycy / Fot. Dawid KędzierskiMyślą przewodnią wydarzenia i tytułem jest "Perła Podkarpacia" jako obrazowanie zjawisk i przeżyć artystów związanych z renesansowym zamkiem i tymże regionem. Tytuł poplenerowej wystawy symbolizuje niezwykłe miejsce, jakim jest Krasiczyn. Zamek jest malowniczo położony nad Sanem, w okolicy Przemyśla. Jest miejscem nadzwyczaj urokliwym, o dziwo raczej niedocenianym przez turystów. To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych zabytków architektury renesansowej w Polsce.

Przed wernisażem / Fot. Dawid KędzierskiI to właśnie on inspirował Frenetyków do twórczej pracy. Owocem artystów jest ponad trzydzieści dzieł, każdy z nich zaprezentował indywidualne zainteresowania, zarówno tematyczne, jak i scenerię okolic zamku. Była ona poddawana sposobowi ich wyrażenia dzięki pracy na płótnie jak i pracy w drewnie. Dlatego też większą część ekspozycji zajmowały obrazy, głównie olejne, zawieszone na ścianach. Mniejszą, ale nie mniej znaczącą dla Frenetyków część ekspozycji stanowiły rysunki i rzeźby. Każdy z odbiorców mógł znaleźć coś dla siebie poprzez różnorodność stylów i tematów podejmowanych przez twórców.

Agnieszka Opalińska / Fot. Dawid KędzierskiWystawa Niezależnej Akademii Frenetyków ma za cel przypomnienie i ukazanie pięknych walorów Podkarpacia, jakim jest bez wątpienia zamek w Krasiczynie. Pamiętając, że przesłaniem grupy jest promowanie sztuki, oraz przypominanie o niej i wyjście z nią do ludzi. Wystawa będzie prezentowana przez miesiąc w galerii renesansowego zamku potem dzieła trafią w własność gminy Krasiczyn jako dar Frenetyków w podzięce za gościnność.

Janina Myronova  / Fot. Dawid KędzierskiUczestnikami akcji byli: Houskova Petra (Słowacja), Karnaś Joanna (UP Kraków), Myronova Janina (ASP Lwów, Ukraina), Opalińska Agnieszka (ASP Kraków, WS Rzeszów) Rokicka Agnieszka (ASP Kraków), Wójcik Sylwia (WS Rzeszów), Kędzierski Dawid (WS Rzeszów), Marciniec Szczepan (WS Rzeszów ), Mogilany Mariusz (WS Rzeszów ), Mroczka Michał (UMCS Lublin),Warszawa Sebastian (ASP Kraków), Król Tomasz (WS Rzeszów), Bukała Ewa (WS Rzeszów).

Niedługo będzie jeszcze można usłyszeć o Niezależnej Akademii Frenetyków, gdyż już w styczniu organizowana będzie wystawa rysunku i grafiki - na Słowacji, w Koszycach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.