Facebook Google+ Twitter

Wystawa Homework w katowickim Rondzie Sztuki

Joanna Górska i Jerzy Skakun dali katowiczanom trudną do odrobienia "pracę domową", bo taka jest właśnie dosłowna nazwa ich wystawy, która zdobyła nagrodę Rektora ASP Katowice podczas "21 Biennale Plakatu Polskiego" w Katowicach.

"Przeminęło z wiatrem" / Fot. Paulina PaszkoJa, jako przykładna uczennica, wykonałam zadanie - obejrzałam wystawę i teraz pragnę podzielić się swoimi wrażeniami. O plakatach tej pary, która tworzy studio graficzne Homework mówi się, iż jest to wachlarz niejednoznacznych, a często zabawnych motywów-znaków.

Wśród zaprezentowanych prac nie znajdziemy takich plakatów, jakie spotykamy na co dzień na ulicy czy słupie ogłoszeniowym (ich twórcy projektują je raczej dla niszowych zleceniodawców) są one proste w przekazie, widzimy dany przedmiot, ale pod nim kryje się głębia ukrytej metafory, sensu.

 / Fot. Paulina PaszkoHomework zaskakuje nas niecodzienną konotacją skojarzeń, ciekawą typografią i niemal perfekcyjną ekonomią kompozycji. Plakaty teatralne, filmowe czy też festiwalowe to unikatowe przykłady trudnej sztuki prawdziwej szkoły drugiej generacji plakatu. Mnie szczególnie przypadł do gustu plakat prezentujący znany wyciskacz łez, czyli "Przeminęło z wiatrem", jednakże nie będzie to tradycyjny widok zakochanego Clarka Gable'a czy Vivien Leigh, ale wiatrak miłosny - prosty obrazek, a niesie tyle konotacji związanych z filmem i miłością. I taka jest cała magia "Homework" prostota przekazu i wieloznaczność, a to wszystko ubrane w wielobarwne kolory.

Wystawa prac Górskiej i Skakuna udowadnia, że również Polacy mogą tworzyć wspaniałe dzieła na światowym poziomie i co ważne, tworzona sztuka znajduje odbiorców nie tylko wśród znawców, ale również trafia do "szarego" człowieka.
 / Fot. Paulina Paszko / Fot. Paulina Paszko / Fot. Paulina Paszko

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.