Facebook Google+ Twitter

Wystawa i spektakl muzyczny na otwarcie IX "Wielkiego Ognia"

Wystawa fotograficzna i spektakl "Mira na drugim brzegu tęczy" zainaugurowały w piątek, 10 lipca 2015 roku IX Festiwal im. Miry Kubasińskiej "Wielki Ogień" w Ostrowcu Świętokrzyskim organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury.

Fragment wystawy Mira Kubasińska. / Fot. Krzysztof KrzakW bieżącym roku mija 10. rocznica śmierci niezapomnianej wokalistki kultowego zespołu Breakout Miry Kubasińskiej, która urodziła się w Bodzechowie, niewielkiej miejscowości niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. To w tym mieście uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie śpiewała w szkolnym chórze, a potem do Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Chreptowicza, które ukończyła w systemie wieczorowym, bowiem na "normalny" tryb nauki nie pozwalała jej muzyka, którą chciała się zajmować od dziecka. W wieku ośmiu lat Mira Kubasińska (naprawdę: Marianna Kubasińska - Nalepa) wygrała jedną z edycji programu estradowego "Mikrofon dla wszystkich". Później występowała w Zespole Pieśni i Tańca Zakładowego Domu Kultury Huty Ostrowiec, występowała też w miejscowych zespołach big beatowych, grając w klubie Związku Młodzieży Socjalistycznej w Pałacyku Rylla przy ulicy Czystej. Podczas jednego z wyjazdów zespołu ZDK do Rzeszowa, śpiewającą podczas obiadu Mirę usłyszał Tadeusz Nalepa i zaangażował ją do występów w rzeszowskim kabarecie Porfirion, a potem do swojego zespołu Blackout przemianowanego następnie w Breakout. Wraz z NalepąMira Kubasińska, Tadeusz Nalepa i ich syn Piotr na jednym ze zdjęć z wystawy. / Fot. Krzysztof Krzak Kubasińska zaprezentowała się na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, zdobywając wyróżnienie w kategorii zespołów wokalnych. "Ojciec polskiego bluesa", jak nazywano Tadeusza Nalepę, został mężem piosenkarki; ich syn Piotr również zajmuje się muzyką. Po rozwiązaniu zespołu Breakout Mira Kubasińska wycofała się z czynnego życia estradowego okazyjnie koncertując z zespołami After Blues, KGBand czy Bluesquad. Na początku lat dwutysięcznych, po 25 latach przerwy, planowała powrót na estradę, do studia nagrań, pracowała nad nowymi piosenkami... Nieoczekiwana śmierć artystki pokrzyżowała te plany.

Jolanta Wiśniewska i Piotr Bogusław Jędrzejczak podczas otwarcia wystawy fotograficznej poświęconej Mirze Kubasińskiej. / Fot. Krzysztof KrzakW Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie rozpoczynała swoją drogę artystyczną, pamięć o Mirze Kubasińskiej jest wciąż żywa. Obok domu kultury, na deskach którego stawiała pierwsze estradowe kroki znajduje się ulica jej imienia. Jest ona też patronką odbywającego się tu od 9 lat festiwalu muzycznego "Wielki Ogień", którego dyrektorem artystycznym jest od początku Piotr Bogusław Jędrzejczak, który wraz z Jolantą Wiśniewską z MCK otwierał wystawę fotograficzną zatytułowaną po prostu "Mira Kubasińska". Zdjęcia prezentują artystkę jako harcerkę w latach szkoły podstawowej, w sytuacjach prywatnych i estradowych. Czarno - białe fotografie pochodzą z prywatnych zbiorów Piotra Nalepy, Romana Kubasińskiego, Krzysztofa Błażewicza i Grzegorza Gołębiowskiego. Są tym bardziej cenne, że rzadko są gdziekolwiek prezentowane. Od soboty będzie je można oglądać w ostrowieckim amfiteatrze, gdzie odbywać się będą koncerty festiwalowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To prawda, ostrowczanie nie mogą narzekać na brak ciekawych ofert kulturalnych (choć jak to Polacy - narzekają). A koncert - świetny! Grażyna Łobaszewska - brak słów uznania!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy program artystycznych imprez kulturalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim, co nie zawsze mogę powiedzieć o tych które są oferowane w mojej rodzinnej miejscowości ale też tym chętniej porównuję obydwie oferty dzięki tak interesująco napisanym artykułom p, Krzysztofa Krzaka z Ostrowca,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.