Facebook Google+ Twitter

Wystawa inspirowana twórczością Rembrandta w Łodzi

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-10-05 07:35

Popularni krakowscy artyści, m.in. Anna Dymna, Dorota Segda, Jan Frycz, Grzegorz Turnau, Jerzy Stuhr, wcielili się w postaci znane z obrazów mistrza Rembrandta. Fotografie Michała Pasicha można oglądać na wystawie "Pejzaż z portretami".

 Fotografie 37–letniego Pasicha, absolwenta religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, nawiązują do obrazów Rembrandta. Mają identyczną wielkość jak oryginały, pokazują bohaterów w tych samych sytuacjach i widać na nich podobne jak u holenderskiego malarza mistrzostwo w operowaniu światłem i cieniem.

– Widzowie są zachwyceni malarskością tych zdjęć – mówi Anna Małaczyńska, komisarz wystawy. – Artysta znakomicie wykorzystał współczesne metody do wydobycia światłocienia takiego, jak na obrazach Rembrandta. W pracach Pasicha bardzo dobra forma warsztatowa idzie w parze z przekazaniem emocji i poczuciem humoru.

Zwraca też uwagę zestawienie historycznych postaci z dzieł Rembrandta ze współczesnością. Jan Frycz w "Portrecie uczonego" ma na sobie dawną kryzę i dzisiejszą kurtkę skórzaną. Małgorzata Hajewska–Krzystofik, w odróżnieniu od postaci, którą odtwarza – sprzątaczki z miotłą – wyposażona jest w odkurzacz. Dorocie Segdzie w kąpieli towarzyszy żółta gumowa kaczka. Na zdjęciach pojawiają się także motocykl, kalkulator, maszyna do pisania, a i kontusze szlacheckie czy suknia z satyny.

 "Pejzaż z portretami" powstał w Krakowie z okazji 400–lecia urodzin Rembrandta van Rijna. W Łodzi prezentowanych jest 17 prac, w tym autoportret Pasicha jako młodego Rembrandta. Oprócz wymienionych artystów na fotografiach są też m.in.: Anna Szałapak, Jan Peszek, Anna Polony, Anna i Stanisław Radwanowie.

– Nie było łatwo sprowadzić wystawę do Łodzi, ponieważ chciały ją też mieć inne muzea w kraju – podkreśla Anna Małaczyńska. – Nam się udało i zostanie ona u nas trochę dłużej, niż pierwotnie planowaliśmy.

Ekspozycja "Pejzaż z portretami" będzie czynna w MHMŁ do 12 listopada.
(dp)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W tym turbanie dostrzegam p. Jerzego S.? Ale pomysł autora świetny! Połowa sukcesu to dobry pomysł. Niech to każdy przemyśli i zastosuje w swoim zyciu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.