Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa koła hafciarskiego w Radziejowie

Redakcja
Na starej fotografii. W gablocie Izby Regionalnej. Fot. Karol Szmagalski
Na starej fotografii. W gablocie Izby Regionalnej. Fot. Karol Szmagalski
Towarzystwo Miłośników Kujaw z Radziejowa prowadzące akcję „Ocalić od zapomnienia” w zakresie haftu kujawskiego prowadzi kursy dla swoich członkiń, promujących i nawiązujących do dawnych tradycji hafciarskich tego rejonu.

Ich efekty to zwycięstwa i wyróżnienia na różnych konkursach. Koło działa od 3 lat. Stanowią grupę przyjaciół, którym zależy, aby tradycje haftu kujawskiego nie zaginęły. Panie w kole to : Jadwiga Reska ,Stefania Dziubich, Anna Bazelewska ,Genowefa Gąsiorowska, Mirosława Łodygowska, Halina Sołtysińska, Halina Paczkowska, Irena Wożniak, Henryka Adamczewska, Emila Jałoszyńska, Wiesława Nowak, Smykowska Ewa, Szmyt Ewa, Leszczyńska Aniela. Postanowiły w dniu 26 stycznia 2015 roku w 140 rocznicę urodzin Joanny Chmielewskiej, w holu Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Radziejowie zorganizować wystawę swoich wyrobów. Joanna Chmielewska żyła w latach (1875 – 1954), i stworzyła podwaliny na początku XX wieku ośrodka hafciarskiego w Radziejowie wraz córkami.

Wierne zasadzie, –„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości”. Zgodnie z tą zasadą w ramach akcji „Ocalić od zapomnienia” - członkinie tego koła kultywują wieloletnie tradycje, z jakich słynie Radziejów.

A oto reportaż z tej wystawy.
Wystawa 26.1.2015 w Bibliotece
Album fotek
Slajd

Przy tej okazji należy wspomnieć, że sztuka hafciarska na Kujawach rozwijała się w II poł. XIX w. i na początku XX w oparciu o bezpośredni przekaz pokoleniowy, a także motorem jej rozwoju była konieczność czerpania z tego zarobku. Jednym z największym w tamtym okresie ośrodków hafciarskich był Radziejów. Początki sięgają lat dziewięćdziesiątych XIX i wiążą się z rodziną Zyglerów, a zwłaszcza z ich córką Joanną Chmielewską, której pasją życiową był haft.

Pani Joanna miała pięć córek, których z pasją nauczała rękodzielnictwa związanego z haftem. Miała także uczennice. Córki to: Maria Szewczyk (1901-1995); Kazimiera Polankiewicz (1906-1963); Stanisława Ignasiak(1908-1981); Leokadia Machtyl (1916-2008), Cecylia (1905-1946). W tym czasie w Radziejowie haftem zajmowały się także: Stanisława Karpińska(1911-1995); Zofia Lewandowska (1900-1985); Lucyna Nowacka( 1889-1960).

Wiele tych informacji o rodzinie udzieliła wnuczka Joanny Chmielewskiej Pani Elżbieta Stramowska również członek Towarzystwa Miłośników Kujaw.

Jadwiga Reska prowadzi kursy w każdy poniedziałek w Izbie Regionalnej w celu kontynuacji tradycji haftu kujawskiego współpracując wraz z innymi członkiniami koła z innymi twórcami ludowymi, wymieniając z nimi doświadczenia.

Aby zaszczepić tradycję haftu kujawskiego dla dzieci i młodzieży Ewa Smykowska w soboty prowadzi warsztaty rękodzieła-"Tańcowała igła z nitka". TMK zaprasza do Izby Regionalnej młodzież, dorosłych pragnących uczestniczyć w tych spotkaniach.

Panie przypominają , że cechą charakterystyczną haftu kujawskiego jest ornament roślinny w różnych stylizacjach: formy proste, motywy kwiatów (margaretki, słoneczniki, róże itp.) i liści, motywy gałązek (zwanych rózgami).Haft kujawski – rodzaj haftu, wywodzącego się z Kujaw, którego główną cechą jest stosowanie krótkich ściegów, takich jak: sznureczek, ścieg atłaskowy wypukły, wałeczek, kładziony, dziergany, haft dziureczkowy. Przykładowe rodzaje ściegów: sznureczek – najczęściej podwójny. Powstaje w wyniku wkłuwania igły w połowie długości poprzedniego ściegu, kładziony – najczęściej uzupełnia wiele motywów. Polega na wkłuwaniu i wyciąganiu nitki w tych samych miejscach, dziureczkowy – zwany angielskim, w którym dziurki są obdziergane lub wzmocnione wałeczkiem.

Jadwiga Reska
Rozmowa z Haliną Paczkowską i Jadwigą Reska
Więcej o radziejowskich hafciarkach
Izba Regionalna TMK

Niech puenta będzie:
„Tyle jesteśmy warci
– ile po nas pozostanie”

Słowa niedawno zmarłego nestora TMK Józefa Ryszarda Pernaka.
Józef Ryszard Pernak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto