Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16084 miejsce

Wystawa koła hafciarskiego w Radziejowie

Towarzystwo Miłośników Kujaw z Radziejowa prowadzące akcję „Ocalić od zapomnienia” w zakresie haftu kujawskiego prowadzi kursy dla swoich członkiń, promujących i nawiązujących do dawnych tradycji hafciarskich tego rejonu.

Członkinie Koła Hafciarskiego / Fot. Karol SzmagalskiIch efekty to zwycięstwa i wyróżnienia na różnych konkursach. Koło działa od 3 lat. Stanowią grupę przyjaciół, którym zależy, aby tradycje haftu kujawskiego nie zaginęły. Panie w kole to : Jadwiga Reska ,Stefania Dziubich, Anna Bazelewska ,Genowefa Gąsiorowska, Mirosława Łodygowska, Halina Sołtysińska, Halina Paczkowska, Irena Wożniak, Henryka Adamczewska, Emila Jałoszyńska, Wiesława Nowak, Smykowska Ewa, Szmyt Ewa, Leszczyńska Aniela. Postanowiły w dniu 26 stycznia 2015 roku w 140 rocznicę urodzin Joanny Chmielewskiej, w holu Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Radziejowie zorganizować wystawę swoich wyrobów. Joanna Chmielewska żyła w latach (1875 – 1954), i stworzyła podwaliny na początku XX wieku ośrodka hafciarskiego w Radziejowie wraz córkami.

Na starej fotografii. W gablocie Izby Regionalnej. Fot. Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiNa starej fotografii. Od prawej: Zofia Lewandowska, Kazimiera Polankiewicz. / Fot. Karol SzmagalskiWierne zasadzie, –„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości”. Zgodnie z tą zasadą w ramach akcji „Ocalić od zapomnienia” - członkinie tego koła kultywują wieloletnie tradycje, z jakich słynie Radziejów.

A oto reportaż z tej wystawy.
Wystawa 26.1.2015 w Bibliotece
Album fotek
Slajd


Na starej fotografii / Fot. Karol SzmagalskiPrzy tej okazji należy wspomnieć, że sztuka hafciarska na Kujawach rozwijała się w II poł. XIX w. i na początku XX w oparciu o bezpośredni przekaz pokoleniowy, a także motorem jej rozwoju była konieczność czerpania z tego zarobku. Jednym z największym w tamtym okresie ośrodków hafciarskich był Radziejów. Początki sięgają lat dziewięćdziesiątych XIX i wiążą się z rodziną Zyglerów, a zwłaszcza z ich córką Joanną Chmielewską, której pasją życiową był haft.


Na starej fotografii. / Fot. Karol SzmagalskiPani Joanna miała pięć córek, których z pasją nauczała rękodzielnictwa związanego z haftem. Miała także uczennice. Córki to: Maria Szewczyk (1901-1995); Kazimiera Polankiewicz (1906-1963); Stanisława Ignasiak(1908-1981); Leokadia Machtyl (1916-2008), Cecylia (1905-1946). W tym czasie w Radziejowie haftem zajmowały się także: Stanisława Karpińska(1911-1995); Zofia Lewandowska (1900-1985); Lucyna Nowacka( 1889-1960).

Wiele tych informacji o rodzinie udzieliła wnuczka Joanny Chmielewskiej Pani Elżbieta Stramowska również członek Towarzystwa Miłośników Kujaw.

Panie z koła hafciarskiego w Izbie Regionalnej / Fot. Karol SzmagalskiJadwiga Reska prowadzi kursy w każdy poniedziałek w Izbie Regionalnej w celu kontynuacji tradycji haftu kujawskiego współpracując wraz z innymi członkiniami koła z innymi twórcami ludowymi, wymieniając z nimi doświadczenia. Jadwiga Reska w stroju kujawskim / Fot. Karol Szmagalski

Ewa Smykowska z dziećmi i młodzieżą / Fot. Karol SzmagalskiAby zaszczepić tradycję haftu kujawskiego dla dzieci i młodzieży Ewa Smykowska w soboty prowadzi warsztaty rękodzieła-"Tańcowała igła z nitka". TMK zaprasza do Izby Regionalnej młodzież, dorosłych pragnących uczestniczyć w tych spotkaniach.

Panie przypominają , że cechą charakterystyczną haftu kujawskiego jest ornament roślinny w różnych stylizacjach: formy proste, motywy kwiatów (margaretki, słoneczniki, róże itp.) i liści, motywy gałązek (zwanych rózgami).Haft kujawski – rodzaj haftu, wywodzącego się z Kujaw, którego główną cechą jest stosowanie krótkich ściegów, takich jak: sznureczek, ścieg atłaskowy wypukły, wałeczek, kładziony, dziergany, haft dziureczkowy. Przykładowe rodzaje ściegów: sznureczek – najczęściej podwójny. Powstaje w wyniku wkłuwania igły w połowie długości poprzedniego ściegu, kładziony – najczęściej uzupełnia wiele motywów. Polega na wkłuwaniu i wyciąganiu nitki w tych samych miejscach, dziureczkowy – zwany angielskim, w którym dziurki są obdziergane lub wzmocnione wałeczkiem.

Jadwiga Reska
Rozmowa z Haliną Paczkowską i Jadwigą Reska
Więcej o radziejowskich hafciarkach
Izba Regionalna TMK


Niech puenta będzie:
„Tyle jesteśmy warci
– ile po nas pozostanie”


Józef Ryszard Pernak / Fot. Karol SzmagalskiSłowa niedawno zmarłego nestora TMK Józefa Ryszarda Pernaka.
Józef Ryszard Pernak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Inicjatywa godna naśladowania. Dzisiaj mało kto uczy młodych tej sztuki, i za kilka lat nie spotkamy haftowanych serwet na naszych stołach.
Uwielbiam robótki ręczne... To pasja, hobby, radość tworzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Haft - podziwiam wszystkich ludzi, którzy mają zdolności manualne. Propagowanie tradycji godne naśladowania:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.