Facebook Google+ Twitter

Wystawa Mistyfikacje w Krakowie demaskuje sztukę wizualną

Nasza reakcja na bodźce wizualne jest ukierunkowana przez specjalistów, którzy narzucają nam rodzaj postrzegania. Kontrakcje są już tylko schematem, konwencją i blefem myślowym, ukierunkowanym na naszą odpowiedź na impulsy wzrokowe.

 / Fot. mat. organizatoraPod patronatem magazynu kulturalnego „Fragile” w krakowskim Śródmiejskim Ośrodku Kultury można zobaczyć wystawę, której najważniejszym przesłaniem jest ukazanie rodzaju i stopnia mistyfikacji we współczesnej sztuce wizualnej. W związku z rozwojem form użytkowych związanych ze sztukami wizualnymi, które tak chętnie wykorzystuje się w reklamie i szeroko rozumianej promocji można stwierdzić prawie z cała pewnością, że obecnie obrazkowa forma przekazu artystycznego jest niejako "królową sztuk”.

Zawarta w owych obrazach warstwa mistyfikacji jest także forma przekazu popartą niejednokrotnie doświadczeniem, jakie wynika z nauk takich jak psychologia czy socjologia. Mam wiec do czynienie z pełnym synkretyzmem sztuki i nauki. A wszystko to ma celu wprowadzić nasz w jakże przyjemny błąd.
Nasza reakcja na bodźce wizualne jest ukierunkowana przez specjalistów, którzy narzucają nam rodzaj postrzegania realiów. / Fot. mat. organizatora

Kontrakcje są już tylko schematem, konwencją i swoistym blefem myślowym, ukierunkowanym na naszą odpowiedź na impulsy wzrokowe. W pewnym sensie powracamy do podstawowego źródła, jakie leżało u podstaw naszej cywilizacji - do piktogramu. Sprawa nie jest nowa, ale jak najbardziej aktualna. Geneza kultury obrazkowej sięga Lascaux. Malowidła te, prezentują jedne z pierwszych prób przetworzenia rzeczywistości przez człowieka w sposób taki, w jaki chciał on ją zobaczyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.