Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29525 miejsce

Wystawa na dworcu w Poznaniu budzi kontrowersje wśród pasażerów

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-07-31 16:52

Tego lata po raz trzeci odbywa się kampania społeczna "Bezpieczny przejazd" - tym razem również w nowej przestrzeni. W holu dworca Poznań Główny obejrzeć można zdjęcia wypadków, do których doszło na przejazdach kolejowych z winy kierowców. Sugestywne fotografie wzbudzają emocje. Zdaniem niektórych - zbyt mocne.

– Dworzec nie jest dobrym miejscem na tego typu wystawę – stwierdził jeden z pasażerów po obejrzeniu podwieszonych u sufitu fotografii. – Zaraz wsiadam do pociągu, a tu taki widok. I jak się mam czuć?

Wystawa w holu dworca Poznań Główny. / Fot. Wojtek BłaszczykObok zdjęć rzeczywiście nie można przejść obojętnie, mimo że nie ma na nich ciał ofiar ani nie przelewa się krew. Pokazano jedynie wraki pojazdów, samochodów i motocykli, rozbitych w spotkaniu z niewzruszonym czołem lokomotywy. Autentyczne zdjęcia mówią jednak same za siebie. Zmiażdżony opel kadett, wywrócony motocykl. Nie sposób się nie domyślić smutnego losu kierowców i pasażerów.

– Zdjęcia robią wrażenie. Zostały świetnie dobrane – zauważył inny podróżny. – Tylko co z dziećmi? Teraz, w czasie wakacji, jest ich przecież na dworcu mnóstwo. Czy powinny oglądać tak przejmujące sceny?

Nie sposób się nie domyślić dalszego losu kierowcy i pasażerów. / Fot. Wojtek BłaszczykZa akcją stoją PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Hasło przewodnie kampanii brzmi: "Zatrzymaj się i żyj", a firmuje ją swym wizerunkiem Tomasz Stockinger, popularny aktor. Tym razem "przesłanie wizualne" jest znacznie bardziej dramatyczne – przyznają sami organizatorzy. – Tragiczny wypadek przedstawiony na 300 bilbordach i ponad 200 tablicach, na plakatach i setkach tysięcy ulotek, nie pozostawia miejsca na złudzenia – w starciu z pociągiem człowiek nie ma żadnych szans.

Czy jednak koniecznie trzeba to uzmysławiać ludziom, którzy właśnie wybierają się w podróż pociągiem? Czy nie wpływa to na poczucie bezpieczeństwa i komfort podróży? Czy z siania niepokoju rzeczywiście wyniknie coś dobrego?
– Dworzec kolejowy to miejsce dobre jak każde inne – wyjaśnił w rozmowie telefonicznej Zbigniew Wolny, rzecznik prasowy poznańskiego oddziału PLK. – Wielu pasażerów jest przecież kierowcami. Zresztą nie chodzi nam tylko o kierowców. Ofiarami wypadków z własnej winy na przejazdach kolejowych są również piesi. Do tej pory nikt nie zgłaszał zastrzeżeń. Oczywiście, spotykamy się z uwagami o drastyczności niektórych fotografii, ale ludzie to na ogół rozumieją. W końcu chodzi o ich dobro.

Wrak samochodu i niewzruszone czoło lokomotywy. / Fot. Wojtek BłaszczykJak widać autorzy kampanii społecznych nie muszą przebierać w środkach. Wiele można im wybaczyć. Szczytny cel usprawiedliwia poczynania na granicy dobrego smaku, granie na emocjach, czy po prostu zwyczajne straszenie. I wydawać by się mogło, że jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Ale spróbujmy wyobrazić sobie podobną wystawę w terminalu na Okęciu. Podczas odprawy moglibyśmy oglądać zdjęcia z katastrof lotniczych – eksplozje w powietrzu, nieudane awaryjne lądowania, samoloty rozbite we mgle... Czy rzeczywiście można sobie to wyobrazić? Nawet w szczytnym celu?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Bardzo pouczająca wystawa ktoś wspomniał o dzieciach że wakacje a niech patrzą za kilka lat będą czynnymi uczestnikami ruchu drogowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

1) Kampania społeczna "Bezpieczny przejazd" jest jak najbardziej chwalebnym przedsięwzięciem.
2) Uważam, że porównanie ze zdjęciami kraks samolotów na lotnisku jest nietrafione. Kraksa samolotu zależy od wszystkiego innego niż pasazer (no chyba że ma bombę:)). A tylko do niego mogłaby być skierowana kampania w wywieszona w terminalu. Bezpieczny przejazd kolejowy zależy od pieszego, ktory na dworcu kolejowym może się jak najbardziej pojawić.
3) Zdjęcia faktycznie mogą być trochę drastyczne. Jednak byłyby takie niezależnie od miejsca umieszczenia. Będą nas razić niezależnie czy powieszone na dworcu przed podróżą, czy w drodze do domu na rodzinny obiad na billboardzie.
4) Przekaz, który porusza, to dziś praktycznie jedyny skuteczny przekaz masowy konceptów podstawowych (jak na przykład "Bądź ostrożny" tu akurat na przejeździe kolejowym).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto jako syn kolejarza powiem, że zdziwiłabyś się ile osób, które mają samochód jeździ koleją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamietam jak ludzie sie buntowali ze zdjecia world press photo wygrywaja same wojenne sceny z porozrywanymi cialami od granatow, bronia i przemoca.

Ludzie sie wtedy buntowali ze to za ostre, ze tylko takie zdjecia wygrywaja, tak jakby zapomnieli ze te zdjecia sa swiadectwem autentycznych wydarzen a nie spreparowanym obrazem z hollywood. Jak dla mnie dobrze ze takie akcje sa przeprowadzane, tylko mocny obraz jest w stanie uswiadomic komus ryzyko glupoty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale... to trochę tak, jakby proboszcz wrzeszczał z ambony na zgromadzone babcie-dewotki, żeby wreszcie przestały gwałcić, rabować i bić żony ;)
Zobaczą to podróżni pociągów, czyli raczej niekoniecznie właściwa grupa docelowa...
Ale dla Ciebie jak najbardziej plus za ciekawy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.07.2007 17:57

Autor pragnie zapewnić, że również popiera tę kampanię. Ma jednak wątpliwości co do doboru środków w tym konkretnym przedsięwzięciu - jednym z wielu przecież. :)

Bardzo dziękuję za opinie. Sam nie wiem, czy przypadkiem nie szukam dziury w całym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) no właśnie byłbym zapomniał o plusiku :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

popieram akcję na dworcu:) pozdrawiam i oczywiście plusik:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jakiemu to celowi miałaby przyświecać wystawa zdjęć, o których mówisz na lotnisku? Co do tej wystawy na dworcu... Moim zdaniem bardzo dobrze, że się ukazała. Może przemówi to do rozsądku niektórych. Pod jednym ze zdjęć napisałeś: "Wrak samochodu i niewzruszone czoło lokomotywy". To mnie np. przekonuje o tym jak bezpieczna jest kolej. Pomimo zderzenia z samochodem czy nawet ciężarówką mi nic się tak naprawdę nie stanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Witam autora z wlkp

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.