Facebook Google+ Twitter

Wystawa „Nieznane” Witka Kurowskiego w łódzkiej Galerii af

4 czerwca w łódzkiej Galerii af otwarta została wystawa zdjęć Witka Kurowskiego. Prezentuje on 15 monochromatycznych fotogramów, które powstały w latach 2006-2008. Wszystkie prace mają kształt kwadratu – figury uchodzącej za magiczną.

Od lewej Witek Kurowski, Katarzyna Turkowska - opiekun i sponsor galerii oraz Anna Perlińska - dyrektor ds. kulturalnych łódzkiego Ośrodka Alliance Française. / Fot. Mirosława KasowskaAutor prac w sposób bardzo przemyślany nadał prezentacji tytuł „Nieznane”. Podczas otwarcia wystawy precyzyjnie określił swoje motywy, jakie kierowały nim przy robieniu tych zdjęć oraz kompletowaniu prac na wystawę. Szeroko uzasadnił tytuł prezentacji.

W przeciwieństwie do jego dzieł pokazywanych dotąd publicznie – te pozbawione są wyrafinowanej ostrości i rozległej palety barw. Oglądamy więc „nieznanego” dotychczas autora, który za pomocą wystawianych tu prac przedstawia kolejne swoje oblicze i kolejne rejony własnej wrażliwości.

Prace Witka Kurowskiego. / Fot. Mirosława KasowskaNowo prezentowane dzieła Witka Kurowskiego są utrzymane w iście szarej tonacji. Może to uchodzić za symbol tego, jak ciężkim i skomplikowanym dla człowieka bywa życie, jak często szukając potrzebnych rozwiązań porusza się on jak we mgle, bez odrobiny światła, które wskazywałoby mu prawidłową i korzystną dla niego drogę. Sfotografowana przez artystę rzeczywistość przypomina męczące nas obrazy ze snów w których wytężając całe siły bezskutecznie usiłujemy biec.

Praca Witka Kurowskiego. / Fot. Miroslawa KasowskaTreść fotogramów potwierdza słowa autora wypowiedziane podczas wernisażu i jednocześnie uzmysławia jak szeroki obszar rzeczywistości autor uznaje za „nieznany”. Nie jesteśmy świadomi kim są ludzie, często fotografowani z tyłu i na każdym zdjęciu anonimowi, czasem nawet ledwie wyraźni, jakby w danym miejscu przebywali jedynie duchem. Przeważnie nie znamy również przedstawionych miejsc. Te zdjęcia mogłyby być zrobione w wielu miastach.

Podczas wernisażu. / Fot. Mirosława KasowskaWydaje się, że poszczególne osoby przedstawione na fotografiach samotnie także stoją w obliczu nieznanego. Zupełnie jak wielu z nas. Nie wiedzą co ich czeka tam dokąd idą – na końcu wyboistej ulicy, na krańcu rozdwajającej się drogi, w murach budynku do którego zmierzają czy w przestrzeni tonącej w gęstej mgle.

Z wystawy wychodzi się z odświeżoną świadomością, iż obszar tego co nieznane w życiu człowieka jest niezmierny, nawet jeśli wydaje mu się, że nad wszystkim panuje i na większość niespodzianek jest przygotowany. Witek Kurowski nie pozostawia nam złudzeń. Swoimi pracami mówi: osamotnieni poruszamy się w tym co nieznane.

Praca Witka Kurowskiego. / Fot. Mirosława KasowskaNiewiedza człowieka odnośnie nie tylko przyszłości, ale i ta odnosząca się do jego przeszłości oraz tego w czym obecnie tkwi jest bardzo rozległa. A poruszanie się z tym brakiem wiedzy jest w dodatku stale utrudniane m.in. niejasnymi gestami innych osób, ich nieoczekiwanymi reakcjami i tym, że w gruncie rzeczy ciągle pozostają dla nas nieznani, nawet jeśli codziennie mamy z nimi do czynienia.

Praca Witka Kurowskiego. / Fot. Mirosława KasowskaWitek Kurowski jest jednym z młodszych łódzkich artystów fotografików. Mimo to ma już znaczące osiągnięcia. Za swoje prace otrzymał Złoty Medal Stowarzyszenia Rzeczypospolitej Polskiej, Drugą Nagrodę w międzynarodowym konkursie „Náchodský objektiv 2005” i Dyplom Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego za twórczość artystyczną. Dotychczas miał cztery wystawy indywidualne. Uczestniczył też w kilku zbiorowych i pokonkursowych, nie tylko w Polsce ale i za granicą.

Wystawa jego prac będzie czynna do 8 lipca. Można ją oglądać w każdy piątek w godzinach 13.30 – 15.30 w łódzkim Ośrodku Alliance Française przy ul. Narutowicza 48 Ip.

9 lipca o godz. 18.30 w Galerii af odbędzie się wernisaż kolejnego artysty. Pokazane zostaną prace nestora polskiej fotografii Eugeniusza Hanemana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Mirosławo, pięknie przedstawiłaś autora i jego prace. +/ :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Fotografie wyglądają na bardzo ciekawe, tylko w tytule jest literówka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.