Facebook Google+ Twitter

Wystawa: "Nikifor warszawski i jego uczniowie"

10 stycznia 2010 roku w Ratuszu Miejskim w Legionowie odbyło się otwarcie wystawy "Nikifor warszawski jego uczniowie". Wystawa ta ma już swoją historię: gościła w Gminnym Centrum Kultury - Łajski, potem w galerii "Zamek" w Przemyślu.

"Nikifor warszawski "przed uroczystym otwarciem wystawy w ratuszu / Fot. Jerzy JastrzębskiTa kolejna odsłona jest ważna, gdyż odbywa się w miejscu wyjątkowym dla artystów. Dla większości z nich Legionowo jest miastem rodzinnym. Organizatorzy wernisażu (Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69 i Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie oraz Fundacja "Promień Słońca") zadbali, aby temu wydarzeniu nadać odpowiednią rangę poprzez zaproszenie gości bliskich twórcy i jego uczniom, a także odpowiedni program artystyczny.

"Marek Krauss to artysta niepowtarzalny - mówił poseł Zenon Durka do zgromadzonych w atrium ratusza - człowiek o niespotykanej drodze życiowej. Człowiek wielu miejsc, w których zawsze pozostawiał coś ważnego, istotnego - cząstkę swej wrażliwej duszy przelaną na papier i płótno za pomocą pędzelka i farb".

Twórcę Anna Czachorowska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ks Jana Twardowskiego,Marek Krauss i organizatorzy wystawy / Fot. Jerzy Jastrzębski poznała w 1999 roku w Krynicy Zdroju. Przebywała wówczas w sanatorium. To było jej pierwsze spotkanie z artystą i jego sztuką i tam po raz pierwszy zobaczyła jego obrazy. Zachwyciła się tym malarstwem. Jego osobowość, sposób bycia, sposób patrzenia na świat i próby jego opisu wyrażane poprzez sztukę, którą tworzy sprawiły, że napisała o nim wiersz „Nikifor warszawski”. Dlaczego? Poprzez proste skojarzenie podobieństw w tworzeniu, jak i trudnej drogi życiowej Nikifora Krynickiego i Marka Kraussa. "Do tego wiersza muzykę napisał obecny tu poseł Zenon Durka. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w dzisiejszym wernisażu, jest to dla mnie uczta duchowa" - wyznaje wzruszona poetka.

Wicedyrektor Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Ewa Lewicka Marka Kraussa zna zaledwie od kilku miesięcy. Poznała artystę, ale przede wszystkim wrażliwego człowieka. Pan Marek, jako woluntariusz szkoły, uczy tego, co sam potrafi uczniów tej szkoły. Dwa razy w tygodniu przychodzi na zajęcia i pracuje z uczestnikami warsztatów malarskich, poświęca swój czas, aby pomagać innym. To dzięki niemu tutaj obok jego obrazów znajdują się prace uczniów. To poświęcenie sprawie młodych ludzi jest godne naśladowania. "Malarzy jest bardzo wielu, ale niewielu o takiej wrażliwości na los drugiego człowieka. Ta wrażliwość społeczna i wyjątkowy talent czynią z niego prawdziwego artystę. Panie Marku, proszę przyjąć nasze podziękowania. Nasze podziękowania należą się Fundacji "Promień Słońca" za szczególne zaangażowanie w ten projekt artystyczny" - dodaje rozmówczyni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.