Facebook Google+ Twitter

Wystawa orientalna w Muzeum Narodowym

Od 17 października do 20 grudnia w Muzeum Narodowym w Warszawie można podziwiać wystawę „Orientalizm w malarstwie, grafice i rysunku w Polsce".

Szeroko pojętym orientalizmem określa się krąg kulturowy wywodzący się z Bliskiego i Środkowego Wschodu, Afryki Północnej, Azji, Kaukazu, Grecji oraz mauretańskiej Hiszpanii. Wystawa prezentowana w Muzeum Narodowym jest pierwszą prezentacją sztuki orientalnej na tak wielką skalę w Polsce. Możemy oglądać prace ponad 400 artystów, na których sztuka orientalna miała różnorodny wpływ. Dla niektórych była to jedynie chwilowa fascynacja, a dla innych na podstawa twórczości.

Na wystawie prezentowana jest zarówno twórczość artystów polskich, jak i zagranicznych. Polskie malarstwo będzie reprezentowało ponad 200 obrazów i 100 rysunków pochodzących z Muzeów Narodowych różnych miast w naszym kraju. Do najwybitniejszych twórców podejmujących motywy orientalne należeli m.in. Tadeusz Ajdukiewicz , Stanisław Kaczor Batowski, Stanisław Chlebowski, Jan Ciągliński, Aleksander Laszenko , Alfred Wierusz Kowalski, Wacław Pawliszak, Franciszek Tepa, Józef Brandt, Juliusz Kossak, Jan Matejko czy Piotr Michałowski.

Niewielka grupa prac pochodzi od artystów rodowodu francuskiego, niemieckiego, włoskiego oraz
rosyjskiego m.in. Horacego Verneta, Félixa Ziema, Jeana-Léona Gérôme, Etiennea Dineta, Carla Wernera, Wilhelma Gentza, Wasilaija Wereszczagina.

Oglądając wystawę można zauważyć, iż orientalni artyści wyraźnie podzielili się na tych, którzy uprawiali malarstwo historyczne, rodzajowe, portret oraz pejzaż. Każdy więc może znaleźć w tej sztuce coś dla siebie. Malarstwo historyczne wydaje się być przeznaczone raczej dla koneserów interesujących się historią tego zakątka świata. Najbardziej przystępną i najciekawszą kategorią, moim zdaniem, jest pejzaż, który przedstawia uroki orientalnego krajobrazu. W czasach nowożytnych, pejzaż rozumiany jako szkic wykonywany przez artystę w terenie, zastąpiony został akwarelą, a w końcu fotografią.

Bardzo ciekawie zapowiadają się niedzielne wykłady poświęcone „Kobietom orientu”, „Barwnym strojom Bliskiego Wschodu” oraz „Życiu codziennemu i obyczajom Wschodu”.

Wystawa ta wydaje mi się szczególnie warta uwagi z kilku względów. Przede wszystkim nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, można zauważyć coraz większe zainteresowanie kulturą orientalną. Podróże do krajów islamu nie są już rzadkością a wręcz przeciwnie . Któż z nas nie odwiedził lub nie ma zamiaru odwiedzić
przykładowo malowniczego Egiptu?

Myślę, że wiedza zaczerpnięta z tej wystawy może pozwolić nam lepiej zrozumieć ową kulturę oraz wskazać na co warto zwrócić uwagę wybierając się w podroż w tamte rejony. Warto zaznaczyć, iż wystawie towarzyszy seria wykładów oraz program edukacyjny dla szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Więcej informacji znajdziecie na stronie organizatora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.