Facebook Google+ Twitter

Wystawa poświęcona fińskiemu parlamentowi

W tym roku przypada 100-lenia rocznica fińskiego parlamentu. Z tej okazji można obejrzeć wystawę, która odwiedzi ponad 40 krajów.

5 lipca Finlandia rozpoczęła swoje przewodnictwo w Unii Europejskiej. Lista skojarzeń Polaków z tym krajem jest niezbyt długa. Może remontującym skojarzy się intensywnie promowana fińska farba do wnętrz, amatorom alkoholu   „Finlandia – Vodka of Finland”, posiadacze komórek niewątpliwie postawią na Nokię. Jeśli chodzi jednak o nazwisko pani prezydent czy premiera, odpowiedzią jest cisza. Warto więc poszerzyć swoją wiedzę o tym, z pozoru, niedostępnym kraju.


20 września została otwarta wystawa poświęcona Eduskuncie, fińskiemu parlamentowi. Wystawiona w holu głównym Sejmu ekspozycja poświęcona jest 100-letniej historii parlamentu Finlandii. Ukazuje nie tylko początki parlamentaryzmu w tym kraju, ale także prezentuje m.in. działalność obywatelską samych Finów.


Wystawę będzie można oglądać do 8 października.

Źródło: Ambasada Finlandii w Warszawiered.as

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Otóż to! Ja od paru lat walczę z (mam nadzieję) fałszywym poglądem, że jakoby Fini to też Skandynawi. Otóż wg mnie Skandynawi to - Norwedzy, Szwedzi, Duni, Islandzi. Wikipedia podaje ponadto - Fini (Finlandia).
Nie sądzę, by Finlandia należała do Skandynawii. Proszę spojrzeć nazwy geograficzne lub zwykłe słowa - język fiński zdecydowanie wyłamuje się z tej rodziny. Wszystkie kraje (oprócz F.) mają korony, ale to szczegół. Wszystki jezyki (oprócz f.) są podobne do angielskiego i niemieckiego. A fiński to rodzina ugrofińska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chodzi o moje zdanie na ten temat to uważam, że Finowie nie są Skandynawami. Albo inaczej - z pochodzenia z całą pewnością nie są, ponieważ pochodzą z okolic Uralu. Mają osobną kulturę, mitologię (o czym wie niewiele osób) zupełnie odmienną od mitologii skandynawskiej, która w praktyce nie różni się od germańskiej. Język też nie przypomina żadnego z państw półwyspu skandynawskiego. Z tego co mi wiadomo (na 100% nie jestem pewna) na UG na wydziale skandynawistyki studenci uczą się o Szwecji, Norwegii i Danii.
Często mówi się o Finach jako Skandynawach - w prasie, telewizji itp. Dziś także Gazeta Wyborcza pisząc o rankingu przyjaznym rozwoju biznesu pisze że w czołówce znajdują się skandynawskie firmy - m.in. fińska Nokia. Ponadto wielu Finów posługuje się językiem szwedzkim jako ojczystym, a mieszkańcy należących do Finalndii Wysp Alandzkich uważają się bardziej za Szwedów niż Finów.
Co do umieszczenia tego tematu akurat tutaj - może i to nie jest najgorszy pomysł patrząc na artykuły, które wyświetlają się po wpisaniu hasła "Finlandia".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro zameldowałeś, że nikt ze zwykłych ludzi nie wejdzie na wystawę, to znaczy, że temat gaśnie. A ważniejsze jest moje pytanie, bo od lat dyskutuję ten temat i dokładnie nie wiadomo czy Fini to Skandynawi. I sądzę, że pogląd nie jest skrystalizowany. Pytanie jest - można powiedzieć - Wiecznie Żywe... Wszyscy wiedzą, że Fini słyną z Nokii i z wódki F. A okazja jest przednia, aby dowiedzieć się więcej, choćby na moje pytanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jesteś świadom, że Twoje pytanie ma się do tego artykułu jak pięść do oka? W całym tekście Marty Różalskiej nie ma słowa o przynależności (lub nie) FInlandii do Skandynawii. Twoje wątpliwości rozwieje Wikipedia albo najbliższa encyklopedia PWN, stojąca, jak mniemam, w Twojej biblioteczce. A może Ty po po prostu musisz skomentować każdy artykuł na link Dla sportu? Dla idei? Dla bycia pierwszym w rankingu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy Finlandia należy do Skandynawii? Czy jej mieszkańcy Fini (Finowie) to Skandynawi (Skandynawowie)?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oglądać, to chyba za dużo powiedziane - wystawa znajduje się na piętrze holu Sejmu, gdzie wstęp jest ograniczony do posłów/senatorów, dziennikarzy (wstęp za okazaniem legitymacji prasowej bądź akredytacji), wycieczek (grupowych) i gości pracowników. Słów kilka o całej wystawie: są to rozpięte na stojaczkach pionowe bannery ze zdjęciami i krótkimi informacjami o Finlandii. Wojsko, Eduskunta (ichni parlament) wraz z rozkładem sił politycznych, ciut historii państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.