Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14223 miejsce

Wystawa pt. Wokół maltańskiego krzyża na Zamku Królewskim

19 października na II piętrze Zamku Królewskiego w Warszawie otwarto wystawę „Wokół Maltańskiego krzyża”. Po raz pierwszy w Polsce pokazano na niej całość historii zakonu maltańskiego i sprowadzono eksponaty z muzeów na Malcie.

insygnia wielkiego mistrza / Fot. materiały prasowe19 października 2012 na II piętrze Zamku Królewskiego w Warszawie otwarto wystawę „Wokół Maltańskiego krzyża”. Po raz pierwszy w Polsce pokazano na niej całość historii zakonu maltańskiego i sprowadzono eksponaty z muzeów w La Valetcie na Malcie i pałacu i willi należących do Zakonu Maltańskiego w Rzymie (Palazzo Magistrale i Villa Magistrale). Oba budynki stanowią własność i jedyne terytorium tego najmniejszego państwa na świecie, mającego swoich ambasadorów, swoją pocztę i monetę. Oficjalna nazwa tego państwa brzmi: Zakon Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego zwanego Rodyjskim i Maltańskim (w Polsce nazywano ich też joannitami). Z Malty przyjechały części zbroi z XVI i XVII w., a także pełna zbroja wielkiego komandora Jean-Jacquesa de Verdelin wykonana we Włoszech z ok. 1580 r. ustawiona na manekinie z 1866 r. Organizatorami ekspozycji są: Muzeum Historyczne m. st. Warszawy i Zamek Królewski w Warszawie. Zaakcentowano więc związki z Polską i Warszawą poprzez umieszczenie osobnej części poświęconej szpitalowi maltańskiemu z czasów II wojny światowej mającemu siedzibę się przy ul. Senatorskiej 40 (dawny pałac Mniszchów, potem Resursa Kupiecka, a obecnie ambasada Belgii).

Znalazły się na niej autentyczne zdjęcia rentgenowskie z opisami, dokumenty,insygnia wielkiego mistrza / Fot. materialy prasowe opatrunki, niemiecka apteczka ułożone na starych metalowych łóżkach szpitalnych. Ze starego odbiornika radiowego słychać nagrany głos siostry proszącej o pomoc dla szpitala we wrześniu 1939 r. Dodatkowo możemy zobaczyć na końcu film pokazujący działalność Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Jest to bardzo prestiżowa organizacja, ale nie obowiązuje już zasada przyjmowania do niej tylko szlachty i arystokracji. Na wystawie można zobaczyć drzewa genealogiczne ozdobione herbami, które dawniej przedstawiali kandydaci. Do najciekawszych eksponatów należą dystynkcje wielkich mistrzów. Jest tu także obraz z Muzeum Narodowego w Warszawie Pokłon 3 króli Mattego Prettiego malarza, który podobnie jak słynny Caravaggio pracował dla Zakonu. Wystawa będzie czynna do 13 stycznia 2013 r.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W Polsce jest przepiękny - wspaniły zamek Joanitów, w którym odbywały się znane polskie festwiwale filmowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.