Facebook Google+ Twitter

Wystawa „Roma – Cyganie. Historia i kultura” w Tychach

  • B. B.
  • Data dodania: 2009-04-07 14:13

Wiele się mówi o stereotypie Cygana – złodzieja i Cyganki – wróżbitki. 28.03 zwiedzający wystawę mogli skonfrontować powszechną wiedzę z faktami historycznymi. O kulturze i historii Romów w Muzeum Miejskim opowiadała Agnieszka Szymula.

Agnieszka Szymula omawia budowę obozu cygańskiego / Fot. Beata K. BaranowskaRomowie, którzy przybyli do Polski w XV wieku, zajmowali się rzemiosłem i handlem, oraz działalnością rozrywkową. Byli niezależni, nie dawali się zewidencjonować, co budziło podejrzenia społeczeństwa i skłaniało do pytań o pochodzenie ich zarobków. Dzięki wystawie, po której oprowadzała Etnolog z Działu Tradycji Kultury Historycznej Ziemi Pszczyńskiej, Agnieszka Szymula, każdy miał okazję dowiedzieć się czegoś o tradycyjnych profesjach romskich, ich języku, historii, religii i kulturze. Podczas spotkania podjęto również temat prześladowania Romów, co – jak mówiła badaczka – zawsze porusza słuchaczy.

Zaskoczeniem dla uczestników wykładu była zasada honorowej prawdomówności, obowiązującej w społeczności cygańskiej. W języku polskim "cyganić" to w potocznym użyciu: „kłamać”, co może być świadectwem negatywnego językowego obrazu Roma. No właśnie: „Cygan”, czy „Rom”? Ta druga nazwa, przyjęta na I Kongresie Romani Union miała zastąpić pierwszą, która bywa odbierana jako wartościująca, ale jak wyjaśnia Agnieszka Szymula:

- Wśród samych Romów istnieją różne zdania na ten temat - z jednej strony część z nich woli, ażeby nazywać ich Romami, sformułowanie „Cygan” uważają za niemiłe, z drugiej strony pewna, mniejsza część, identyfikuje się z określeniem „Cygan”, nie przypisując mu pejoratywnego znaczenia.

Pod koniec spotkania poruszono temat spontaniczności dzieci, które również odwiedzają tego typu wystawy
- Szymula wspominała, jak podczas jednej z nich, przy okazji omawiania kwestii nękania Cyganów, jedna z dziewczynek stwierdziła: „Mnie się wydaje, że to jest złe, bo my się powinniśmy z nimi zaprzyjaźnić.” Badaczka mówiła, że prześladowania Romów nie są już tak nasilone, a sami uczestnicy na zakończenie wykładu zgodnie stwierdzili, że to od nas samych zależy, jaki stosunek do Romów będą miały kolejne pokolenia.

Wystawę wypożyczoną ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Tarnowie można będzie zobaczyć w Muzeum Miejskim w Tychach do 18 kwietnia. Więcej informacji na Stronie Muzeum MIejskiego


Zobacz także fotogalerię

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.