Facebook Google+ Twitter

Wystawa "Samozapłon" w Galerii BWA w Bielsku-Białej

Między 6 października a 18 listopada mogliśmy poznać wystawę kuratorską "Bielska Jesień" pod tytułem "Samozapłon", odbywającą się w Bielsku-Białej. Czy rozgrzała nas w ostatnio chłodne dni?

Rok 2012 owiany jest tajemnicą i większym bądź mniejszym niepokojem związanym z przepowiednią Majów o nadchodzącym końcu świata. Rok ten wiąże się również z kolejną odsłoną konkursu „Bielskiej Jesieni”, organizowanym przez Galerię Bielska BWA w Bielsku-Białej.

Przypadkowo lub nie, w roku bieżącym, dla niektórych rzec można by apokaliptycznym, zwycięzcą konkursu został młody warszawski kurator Michał Suchora, który wizję polskiego malarstwa współczesnego zamknął w twórczości dwunastu artystów, w tym również artystek. Wystawa ta, będąca wedle założenia zbiorową, nosi tytuł „Samozapłon”.

Jak zdefiniować możemy pojęcie, którym historyk sztuki i socjolog postanowił nazwać wykreowany przez siebie przegląd malarski? Otóż słownik języka polskiego podaje definicję: samorzutne zapoczątkowanie spalania, niewymagające inicjującego działania iskry elektrycznej lub płomienia.

Przede wszystkim, jeżeli faktycznie któryś z artystów metaforycznie uległ temu zjawisku, to nie było to efektem zbiorowym. Wchodząc do galerii zauważamy bowiem kilkanaście indywidualnych, autonomicznych prac, połączonych tylko jedną, wspólną cechą. Jest nią źródło inspiracji twórców, czyli otaczająca ich rzeczywistość. Zatem nie należy interpretować wystawy, jako całości, ale każdą z tych prac powinno się poddać analizie w odosobnieniu od pozostałych.

Niepokojącym jak 2012. jest to, że tak naprawdę w galerii sztuki, musimy się ów sztuki dopatrywać. Należy zaznaczyć, że BWA była niegdyś synagogą, co symbolicznie traktować możemy, jako przeniesienie sfery sacrum do profanum. Nie jest jednak powiedziane, że obszar świętości zamieniony w jakiś sposób w przestrzeń świecką, nie może nosić zalążka świętości. Kto wie? Może nawet powinien. Sztuka będąca wytworem człowieka winna czynić twórcę i odbiorcę lepszym.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.