Facebook Google+ Twitter

Wystawa "Stop Malarii Teraz!" w Polsce. Ewa Kaczmarek dla W24

Dla przeciętnego Polaka komar oznacza nocne łowy z packą w ręku i smarowanie o poranku drobnych śladów po ukąszeniu. W Afryce bycie ukąszonym często oznacza śmierć. Po Polsce podróżuje wystawa, która ma nam to uświadomić.

Logo kampanii / Fot. Strona Stop Malaria NowByła już w Warszawie i Krakowie. Towarzyszy jej natrętne bzyczenie komarów oraz metry kwadratowe moskitiery. w najbliższych dniach odwiedzi Gdynię (17 – 23.08), Poznań (25-31.08) i Wrocław (2-8.09). W Polsce gości wystawa, która jest częścią kampanii „Stop Malaria Now!”. O wystawie oraz o malarii, Wiadomosci24 rozmawiają z koordynator wystawy, Ewą Kaczmarek.

Co było inspiracją dla tej akcji?

Kampania „Stop Malaria Now!” prowadzona jest od 2008 r. przez 10 organizacji pozarządowych z Afryki, Europy i USA (w Polsce są to Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna oraz Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”). Zamiast inspiracji, użyłabym raczej słowa „motywacja” - a stanowią ją porażające dane epidemiologiczne dotyczące malarii. Obecnie prawie połowa ludności świata jest zarażona zachorowaniem na malarię. W 2008 r. zachorowania na malarię odnotowano w 108 krajach, łącznie 247 mln przypadków, spośród których blisko milion zakończyło się zgonem, głównie wśród afrykańskich dzieci poniżej 5. roku życia. W Afryce średnio co 45 sekund, z powodu malarii umiera dziecko. Oprócz chorób biegunkowych i zapalenia płuc, malaria jest jednym z głównych zabójców dzieci. Powstrzymanie rozprzestrzeniania się HIV/AIDS, malarii i innych chorób zakaźnych, to jeden z ośmiu Milenijnych Celów Rozwoju, jakie kraje ONZ zobowiązały się osiągnąć do roku 2015. Malaria jest trwale związana z ubóstwem – najbardziej dotyka właśnie najbiedniejszych, jednocześnie powodując pogłębienie ich biedy i przynosząc każdego roku gigantyczne straty dla światowej gospodarki.

Problem ten wydaje się być odległy dla Polaków…

Możemy powiedzieć, że nie dotyczy nas ten problem, jednak powinniśmy pamiętać, że malaria w przeszłości występowała również w Polsce, znana pod nazwą „zimnica” - po II wojnie światowej miały miejsce epidemie zimnicy, np. w 1948 r. odnotowano 9941 zachorowań, w tym 9 zgonów. Dzięki akcji zwalczania zimnicy, od 1963 r. Polska jest wolna od tej choroby. Jednakże każdego roku mają miejsce przypadki malarii zawlekanej z rejonów tropikalnych. Według nas, zaangażowanie się w walkę z tym problemem to moralny obowiązek krajów wysoko rozwiniętych.

Jaki jest cel tej wystawy?

Wystawa-labirynt jest częścią międzynarodowej trasy. Do tej pory można było ją oglądać w niemieckich miastach: Würzburgu, Berlinie, Bremen, Tübingen i w Kolonii. W Polsce najpierw pojawiła się w Krakowie, następnie w Warszawie. Kolejne miasta na trasie to Gdynia, Poznań i Wrocław. Z Polski labirynt pojedzie do Włoch, a następnie do Hiszpanii. Cel wystawy jest tożsamy z celem całej kampanii "Stop Malaria Now!". Zależy nam na skierowaniu uwagi ludzi na problem malarii jako zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Warto byc zorjetowanym w temacie tabu .Malarja jest wciaz grozna choroba zakazna !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.